Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare spor de vechime in cazul neaplicarii legii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare spor de vechime in cazul neaplicarii legii salarizarii

Daca suntem institutie de stat si nu ni se aplica legea salarizarii, ce sporuri de vechime aplicam?
Nu trebuie sa existe o anumita prevedere legala pentru acordarea unui drept salariatului .. insusi , ccm constituie baza legala pentru acordarea acestuia...

Negocierea unor clauze in ccm nu este conditionata de existenta sau neexistenta acelei clauze in alt ccm , ci pe principiul libertatii contractuale, care presupune un acord de vointa liber exprimat de ambele parti contractante.