Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa verific o garsoniera la cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa verific o garsoniera la cumparare

BUNA ziua
Doresc sa cumpar o garsoniera si nu stiu foarte bine procedurile de verificare cum ma pot asigura ca ,garsoniera nu este ipotecata , este achitata ,nu a fost vanduta altcuiva ce verificari legale pot face pentru a ma asigura ca totu este in regula ?
singuru lucru pe care il stiu este extrasu de carte funciara de informare pe care sa il cer propietarului
Multumesc de raspunsuri in primu rand.
Voi consulta si un notar si voi reveni cu concluzii.
''puteti incheia si antecontractul la un notar public,astfel ca promisiunea de vanzare sa fie notata in CF.''
asta inseamna ca vanzatorul nu o poate ipoteca pe durata precontractului?
Notarea promisiunii in CF inseamna ca pe durata precontractului (promisiunii de vanzare-cumparare), vanzatorul nu va putea vinde altcuiva imobilul. Daca doriti sa evitati o eventuala ipoteca pe perioada dintre incheierea promisiunii si incheierea contractului de vanzare-cumparare, puteti prin acelasi act sa solicitati vanzatorului sa constituie in favoarea dvs o interdictie de instrainare si grevare a imobilului.
Diana Persa a scris:

Notarea promisiunii in CF inseamna ca pe durata precontractului (promisiunii de vanzare-cumparare), vanzatorul nu va putea vinde altcuiva imobilul. Daca doriti sa evitati o eventuala ipoteca pe perioada dintre incheierea promisiunii si incheierea contractului de vanzare-cumparare, puteti prin acelasi act sa solicitati vanzatorului sa constituie in favoarea dvs o interdictie de instrainare si grevare a imobilului.

Notarea promisiunii de vînzare în CF nu îl împiedică pe proprietar să vîndă acel imobil. Prin notarea antecontractului bunul nu este indisponibilizat, operaţiunea de notare avînd ca efect doar opozabilitatea antecontractului faţă de terţul care, cumpărînd apartamentul, nu ar mai putea invoca buna credinţă.

Doar notarea interdicţiei de înstrăinare în favoarea promitentului cumpărător produce efectul de inalienabilitate temporară a imobilului.

Sigur, notarea antecontractului are de cele mai multe ori efect descurajant asupra celor care, ulterior notării, ar dori să cumpere imobilul. În acest sens am putea spune că proprietarul nu mai poate să vîndă, dar asta nu pentru că bunul este inalienabil, ci pentru că potenţialii cumpărători ar refuza încheierea contractului ştiind că imobilul este promis printr-un antecontract.

Liviu S.Bordaş