Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort prin acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort prin acord

Buna ziua,
Eu si sotul meu am decis sa divortam; intelegandu-ne, am ales calea divortului prin acord, la judecatorie. Termenul fixat este intr-o saptamana. Totusi, am vrea sa mai acordam casniciei noastre o sansa. As vrea sa stiu daca ne impacam, termenul trece si ulterior ajungem la concluzia ca nu mai putem continua, totusi, casnicia, putem depune o noua cerere de divort prin acord, sau trebuie sa parcurgem pasii divortului normal (un reclamant, un parat).
Va multumesc!
Multumesc.
Aveti posibilitatea sa solicitati instantei la primul termen suspendarea cauzei la cererea partilor.
Prin aceasta varianta obtineti timpul necesar pentru a verifica daca aceasta casatorie mai are sanse sau nu.
Daca ulterior ( pana la implinirea unui termen de un an )de la data suspendarii se va ajunge la aceeasi situatie, cauza poate fi repusa pe rol pe baza unei simple cereri si a unei taxe de 1/ 2 din cei 39.00 de lei achitati ca taxa de timbru si judecata va fi continuata din momentul procedural ramas.
Daca insa lucrurile evolueaza in sensul dorit de dvs., nu va mai fi necesar sa formulati cererea de repunere pe rol si cauza se va perima.
Apreciez astfel ca varianta suspendarii cauzei este echitabila dar si utila ambelor parti in astfel de situatii.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat