avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insulta si calomnia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insulta si calomnia

Intr-o publicatie a aparut un articol defaimator la adresa mea in care am fost calificat hitlerist.
Vreau sa-l dau in judecata pe cel care a facut aceasta afirmatie , dar am gasit mai multe variante de CP si nu mai inteleg daca azi mai sunt pedepsite insulta si calomnia.
Cel mai recent răspuns: Attila-Arpad Dombi , Avocat 00:01, 3 Octombrie 2008
leontzu a scris:

Intr-o publicatie a aparut un articol defaimator la adresa mea in care am fost calificat hitlerist.
Vreau sa-l dau in judecata pe cel care a facut aceasta afirmatie , dar am gasit mai multe variante de CP si nu mai inteleg daca azi mai sunt pedepsite insulta si calomnia.


Eu in locul tau as fi mandru de acea calificare :)
On topic... desi au fost dezincriminate o perioada acele 2 infractiuni, prin decizia Curtii Constitutionale care a declarat neconstitutionala dezincriminarea, acele 2 infractiuni sunt in vigoare chiar daca nu exista vreo lege care sa confirme acest lucru... deciziile Curtii Constitutionale (desi nu e organ legislativ) au putere de lege si sunt de generala aplicare... oricum si in perioada dezincriminarii puteau raspunde cel putin civil (daune morale etc.)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calomnia samjadammar samjadammar imi permit sa va deranjez cu o intrebare . care este sanctiunea sau pedeapsa pentru calomnie? (vezi toată discuția)
Insulta si calomnie capucino capucino am gasit azi o noutate pt mine, o decizie a ICCJ din care am inteles ca de fapt insulta si calomnia ar fi infractiuni. insa din cate am citit, decizia nu se ... (vezi toată discuția)
Lnfractiunea de insulta si calomnie sandidu sandidu Precum se stie , art 205 si 206 din Codul Penal referitoare la pedepsirea infractiunii de insulta si calomnie au fost eliminate ! Stie cineva daca fapta de ... (vezi toată discuția)