Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insulta si calomnia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insulta si calomnia

Intr-o publicatie a aparut un articol defaimator la adresa mea in care am fost calificat hitlerist.
Vreau sa-l dau in judecata pe cel care a facut aceasta afirmatie , dar am gasit mai multe variante de CP si nu mai inteleg daca azi mai sunt pedepsite insulta si calomnia.
leontzu a scris:

Intr-o publicatie a aparut un articol defaimator la adresa mea in care am fost calificat hitlerist.
Vreau sa-l dau in judecata pe cel care a facut aceasta afirmatie , dar am gasit mai multe variante de CP si nu mai inteleg daca azi mai sunt pedepsite insulta si calomnia.

Eu in locul tau as fi mandru de acea calificare :)
On topic... desi au fost dezincriminate o perioada acele 2 infractiuni, prin decizia Curtii Constitutionale care a declarat neconstitutionala dezincriminarea, acele 2 infractiuni sunt in vigoare chiar daca nu exista vreo lege care sa confirme acest lucru... deciziile Curtii Constitutionale (desi nu e organ legislativ) au putere de lege si sunt de generala aplicare... oricum si in perioada dezincriminarii puteau raspunde cel putin civil (daune morale etc.)