Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca pe unitate este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca pe unitate este obligatoriu sau nu?

Buna ziua ! As dori sa aflu daca mai este obligatorie incheierea contractului colectiv de munca la nivel de unitate (peste 21 de salariati), in conditiile in care patronul nu mai doreste acest lucru ? Mentionez ca la nivel de ramura (transporturi) nu mai exista, a fost denuntat. Daca nu, care este prevederea legala care lasa la latitudinea partilor acest lucru ? In cazul in care nu este obligatorie, ce se intampla cu drepturile dobandite prin CCM la nivel de unitate anterioare (ajutoare nastere, deces ..., zile libere platite etc), unde vor fi acestea stipulate, mergand pe principiul ca drepturile castigate nu pot fi retrase/restranse ? Va multumesc.
friday_325, utilizator
1. Daca nici salariatii nu vor negociere atunci sa nu sa mai planga niciodata de angajator ca nu le respecta niste drepturi pe care ei refuza sa le negocieze.
2. Drepturile prevazute in vechiul CCC nu mai exista daca perioada de valabilitate a CCM a expirat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am inteles, insa drepturile castigate in vechiul CCM nu raman valabile pe viitor ? Daca da, unde pot fi stipulate ?
1. Asta v-am si raspuns in mesajul precedent:
2. Drepturile prevazute in vechiul CCC nu mai exista daca perioada de valabilitate a CCM a expirat.

2. Daca vreti sa beneficiati in continuare de aceste drepturi incheiati un CCM cu angajatorul.

3. Aceste drepturi pot fi stipulate si in Regulamentul intern dar acesta se face de catre angajator, fara participarea salariatilor (decat in calitate de consultanti iar propunerile lor nu sunt obligatorii pentru angajator).

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am inteles, va multumesc.