avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca pe unitate este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca pe unitate este obligatoriu sau nu?

Buna ziua ! As dori sa aflu daca mai este obligatorie incheierea contractului colectiv de munca la nivel de unitate (peste 21 de salariati), in conditiile in care patronul nu mai doreste acest lucru ? Mentionez ca la nivel de ramura (transporturi) nu mai exista, a fost denuntat. Daca nu, care este prevederea legala care lasa la latitudinea partilor acest lucru ? In cazul in care nu este obligatorie, ce se intampla cu drepturile dobandite prin CCM la nivel de unitate anterioare (ajutoare nastere, deces ..., zile libere platite etc), unde vor fi acestea stipulate, mergand pe principiul ca drepturile castigate nu pot fi retrase/restranse ? Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 24 Noiembrie 2011
friday_325, utilizator
Cel mai recent răspuns: friday_325 , utilizator 16:49, 25 Noiembrie 2011
1. Daca nici salariatii nu vor negociere atunci sa nu sa mai planga niciodata de angajator ca nu le respecta niste drepturi pe care ei refuza sa le negocieze.
2. Drepturile prevazute in vechiul CCC nu mai exista daca perioada de valabilitate a CCM a expirat.
Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am inteles, insa drepturile castigate in vechiul CCM nu raman valabile pe viitor ? Daca da, unde pot fi stipulate ?
1. Asta v-am si raspuns in mesajul precedent:
2. Drepturile prevazute in vechiul CCC nu mai exista daca perioada de valabilitate a CCM a expirat.


2. Daca vreti sa beneficiati in continuare de aceste drepturi incheiati un CCM cu angajatorul.

3. Aceste drepturi pot fi stipulate si in Regulamentul intern dar acesta se face de catre angajator, fara participarea salariatilor (decat in calitate de consultanti iar propunerile lor nu sunt obligatorii pentru angajator).

Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am inteles, va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca la nivel de unitate cf. legii dialogului social costa-1 costa-1 1. Ce risca un angajator care nu initiaza negocierea colectiva, in situatia in care reprezentantii salariatilor nu initiaza, la randul lor, negocierea ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca categ categ Va rog sa-mi spuneti daca este posibil si legal, ca o societate bancara, cu capital strain, care activeaza in Romania, sa nu aiba incheiat un Contract Colectiv ... (vezi toată discuția)
Ccm reglementat de legea 62/2011 Mihail Hritcu Mihail Hritcu Prin art. 128 alin. (1) se stabileste ca contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de ... (vezi toată discuția)