avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copii minori si iesirea lor din tara;
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copii minori si iesirea lor din tara;

Sun divortata si am copii in incredintarea mea ,hotarare devinitiva si irevocabila ...vreau sa plec cu copii din tara,le-am facut pasapoartele.Vreau sa stiu dc. am nevoie de procura de la fostul sot....si de ce anume mai am nevoie in afra de carte de indentitate a mea,pasapoartele loro si hotararea definitiva si irevocabila precum ca imi sunt incredintati mie....dc nu ma insel am nevoie si de cazierul meu.....Cel mai important este dc. am nevoie de procura de la fostu sot....Cum se numeste legea care spune ca dc. copii minori sunt incredintati unuia dintre parinti ,acesta poate scoate minorii din tara fara consimtamantul celuilalt parinte....ajutati-ma va rog,este foarte urgent,nu vreu sa avem probleme la vama...
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 19:51, 1 Decembrie 2011
Legea nr. 248/2005 modificata si completata
"Art. 30. - (1) Organele politiei de frontiera permit iesirea din Romania a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:......
........
c) minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste in strainatate impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;

Normele metodologice prevad
Art. 24. -(1) Cetatenilor romani minori li se permite iesirea din tara numai insotiti de o persoana fizica majora, daca sunt prezentate in situatiile prevazute de art. 30 din Legea nr. 248/2005, dupa caz, urmatoarele documente:
......
c) hotarare judecatoreasca de incredintare a minorului, ramasa definitiva si irevocabila;

Asa ca drum bun si sa va intoarceti sanatori( daca va veti mai intoarce)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea minorului din tara mish mish Imi puteti spune daca un minor, aflat in ingrijirea mamei(sentinta judecatoreasca in urma divortului), poate iesi din tara(in vacanta) fara acordul scris al ... (vezi toată discuția)
Acord iesire din tara minor Paula Tudor Paula Tudor Buna ziua! Este adevarat ca daca autoritatea parinteasca este exercitata doar de catre un singur parinte, conform art. 398 sau art. 507 - cod civil, nu este ... (vezi toată discuția)
Acord plecare minor in strainatate val1974 val1974 Daca minorii mi-au fost incredintati prin hotarare definitiva si irevocabila am nevoie de acordul tatalui sa plec cu ei din tara? (am inteles ca s-a modificat ... (vezi toată discuția)