Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuzul de a plati penalizarea
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuzul de a plati penalizarea

Cum trebuie procedat in cazul unui proprietar care refuza sa plateasca penalizarea (afisata pe lista de intretinere) dar plateste suma pentru intretinere conform valorii din coloana respectiva a aceleiasi liste ? Mentionez ca respectivul proprietar nu a depus nicio contestatie, conform legii, dupa afisarea listei de intretinere (dar refuza sa plateasca penalizarea deoarece are o nemultumire fata de administratorul-incasator).
O problema similara apare si in cazul proprietarilor care platesc direct in contul asociatiei ; presupunand ca au si penalizari de platit care este procedura de retinere a penalizarilor ? La plata prin cont platitorul uneori mentioneaza explicit explicatia sumei depuse (de ex. intretinere luna ''X'' sau restante ) sau mentioneaza doar numarul apartamentului si numele sau. Are dreptul administratorul-incasator sa aloce o parte din suma platita astfel, in cont, pentru achitarea penalizarilor ?
dddgab, utilizator
proprietaru a scris:

Si anul acesta se anuleaza penalizarile daca sunt intrunite conditiile.
Pe ce va bazati cand sustineti aceasta?

Dincolo de parerile "originale" pe care le aveti in privinta datoriiei de a plati intretinerea
v-as ruga sa ne spuneti si noua cu ce act normativ sustineti ceea ce am citat din mesajul dv.
Nu de alta, dar sa fiti si credibil.
Art. Vll - Legea 175/16.07.2010 pentru modificarea Legii 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari isi prelungeste termenul de valabilitate cu inca 12 luni, de la intrarea in vigoare a prezentei legi.
rugati pe cineva sa va ajute sa cautati pe net
E publicata in Monitorul oficial?
Pe site-ul Camerei Deputatilor nu apare nicio modificare a Legii 175/2010. Pana la alta informatie sustenabila ar rezulta ca a expirat acel termen de pasuire de 12 luni (pasuire in conditiile legii).
LEGE pentru completarea Legii nr. 175/16.07.2010 pentru modificarea Legii230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Legea a fost adoptata in senat in data de 23 11. 2011 cu semnatura presedintelui senatului Vasile Blaga,urmand ca in 30 zile sa fie republicata in monitor.