Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Schimbare cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Schimbare cod CAEN

Buna ziua. Am u SRL-D cu 5 coduri CAEN. Doresc ca sa schimb aceste coduri CAEN cu altele, implicit codul principal. Aveti idee ce pasi trebuie sa fac si cam cat m-ar costa toata afacerea? Va multumesc.

PS: De preferat daca imi puteti spune si cu ce fromulare sa ma duc.
robert_11, utilizator
Anexa 27 de la ONRC specifica ca am nevoie de urmatoarele acte:
- cerere de inregistrare ([ link extern ] )
- Actul modificator (decizia asociatului unic) sau actul aditional la actul contitutiv - aici am o nelamurire. Daca aduc act aditional la actul cntitutiv, nu mai am nevoie de decizia asociatului unic, inplicit nu mai trebuie publicat in Monitotul Oficial?
- Actul contitutiv actualizat (varianta depusa la ONRC, insa cu noile coduri CAEN)
- Declaratia tip pe proprie raspundere in care sa rezulte ca: (1. persoana juridica nu desfasoara, le sediul social, activitati declarate, o perioada de maximum 3 ani (model 1), 2. persoanale juridice indeplinesc conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitar veterinar, protectia mediului si protectia muncii, pentru activitatile precizate ind eclaratia tip (model 2), 3 declaratia tip (model 3)). Aici sincer nu stiu ce declaratie trebuie sa completez, avand in vedere ca societatea nu a avut activitate pana in acest moment nici la pucntul de lucru, nici la sediul social.