avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA curs valutar - 35000 euro plafon tva ptr societatile ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

curs valutar - 35000 euro plafon tva ptr societatile neplatit de tva

sunt persoana juridica neplatitoare de tva - plafonul de tva este pana la 35000 euro
as vrea sa stiu la ce curs se calculeaza , de exemplu la data de 30.09.2008?

sau se calculeaza la cursul de la data intrari in UE 1.01.2007?

rog mult ajutatima

Cel mai recent răspuns: ana_maria_29 , utilizator 22:58, 19 Februarie 2012
Rezulta ca cei de la Adm.Fin au dreptate- Situatia se incheie dupa - si cuprinde 31.12.2009- deci se aplica valoarea de 4,22 valabila pt 31.12.2009.
Imi cer scuze pentru faptul ca legislatia in materie nu e chiar pe intelesul agentilor economici !
Nu cred ca exista la capitolul "emoticons"- un simbol pentru scarpinatul peste cap !
Dar niciodata nu e prea tirziu ...!
La plafonul de 35.000 euro se iau in calcul si veniturile din operatiuni intracomunitare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon tva camelia adina camelia adina o persoana fizica inregistrata la intreprindere individuala din 2010, neplatitoare de tva ( nu a ajuns la c.a. de 35000 euro) nici in 2010 , nici in 2011 , se ... (vezi toată discuția)
Nelamurire juliss juliss Buna ziua am si eu o intrebare in legatura cu aflarea cursului de schimb pentru calculul cifrei de afaceri a unei firme. Eu am o firma infiintata anul ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon cifra de afaceri de 35000 euro ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU firma este platitoare de impozit pe profit si de tva si depune declaratiile trimestrial.la sfarsitul anului 2008 am depasit cifra de afaceri de 35000 ... (vezi toată discuția)