Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Comasarea alegerilor 2012
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Comasarea alegerilor 2012

Anul viitor se pare ca vom merge la vot o singura data acest lucru pentru cine va fi benefic ?
Pentru buget inseamna economie iar pentru partide inseamna afacere , faci turism electoral o singura data si ai avantaje pe linie .
Vom avea o gramada de buletine de vot ; pt. primnari , consiliile locale si judetene , deputati si senatori , ce se intampla daca alegi sa votezi numai o lista ca de semnat semnezi o singura data pt. toate buletinele de vot .
Actuala guvernare insista pe economii in special la Bugetul Asigurarilor Sociale, Ministerul Sanatatii si la Ministerul Educatiei.

Cum se face ca sunt in continua crestere bugetele alocate:
- presedentiei
- serviciilor speciale
- decontarii delegatiilor romanesti in strainatate
- "infrumusetarii" oraselor
prin plantarea de flori in perioada de iarna etc.

De la intaiul om in stat si pana la un "amarat" de director, toti se plimba cu masini 4x4 cumparate din banul public.

Probabil ca daca s-ar deplasa cu masinile produse in tara nu s-ar face economiii la bugetul de stat.

Am inteles ca actuala guvernare doreste sa privatizeze Serviciul Public de Ambulanta.
eliasav, utilizator
Cand vine vorba de cheltuit banii publici alesii nostri nu se dau in laturi , arunca banii indiferent de valoarea achizitiei s-au in special cand sant interesele lor in joc si acuma ca este an electoral se '' ingrijesc '' cum sa cheltuie banii .:stunned:
Cu protestele care au avut loc in tara si cu decizia CCR le-am stricat treaba guvernantilor .=D>
Actuala putere cedeaza si pierde in fiecare zi cate putin. Unii sunt demisi, altii isi dau singuri demisia iar guvernul sta sa cada fiind prea incarcat de atatea fructe stricate.