avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conciliere amiabila, fara politie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conciliere amiabila, fara politie?

In conditiile prevederilor art. 79, al.(2) lit.a) : Daca amandoi suntem bine "bauti", putem merge la birt pentru conciliere amiabila, fara prezenta sau stirea politiei (eject)? :tooth:


Art. 79 - (1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident
de circulaţie în urma căruia a rezultat numai avarierea
vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile
ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze
cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizândule
prezenţa;
b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza
căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de
la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de
constatare.
(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă
de accident, în condiţiile legii;

b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă
de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat
numai avarierea propriului vehicul.


Dar daca detin o asigurare facultativa (casco) si dau cu vehiculul intr-un pom, fiind bine "facut"? :rofl:
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2011
ContSters184021, utilizator
Cel mai recent răspuns: Insurance Logistics Team , Consultant asigurari 20:07, 28 Decembrie 2011
Numai daca mai puteti merge. Daca nu, luati un taxi.
Normal ca ce viseza noaptea pun ziua pe foaie.... :D
Ca o paranteza.... stateam de vorba cu unul dintre directorii regionali ai unei societati de asigurari, pe vremea cand activam ca si cordonator departament daune, pe aceasta tema: "Ce se va face dupa ce va intra in vigoare constatarea amiabila in urmatoarele cazuri.....?"
Multe dintre aceste cazuri au fost dezbatute si cu reprezentantii CSA-ului la acea vreme in cadrul numeroaselor intalniri de la IMA.
O problema a fost chiar cea a "alcoolemiei".... o sa va surprinda ce raspuns am primit..... "societatea de asigurari sa doteze corespunzator reprezentantele de daune cu echipamente in vederea stabilirii alcoolemiei". :O:O:O:hammer:
Normal ca au venit si argumentele.... "legea prevede ca cei implicati in evenimentul rutier sa instiinteze accidentul cat mai repede cu putinta".... :O:O:O#-o
In momentul in care in sala am izbucnit in ras mai multi invitati am fost intrebati "de ce radeti pentru ca este o treaba foarte serioasa".... simplu...."legea nu prevede termenul exact si chiar daca ar fi fost asa ar trebui dotat departamentul daune si cu detector de minciuni si chiar daca testul ar fi negativ ... in instanta nu se admite proba". =D>=D>=D>
Normal ca nici nu s-au mai revizuit normele in acest sens....
Curios faptul ca nu s-a observat cazul cu "conducatorii de vehicule" chiar daca are sau nu permis... pana la urma este "conducator" nu "sofer" declarat...... se permite oare amiabila in acest caz.... raspundeti dumneavoastra.... eu ma abtin..... :hugall:
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2011
Insurance Logistics Team, Consultant asigurari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere permis auto 123claudiu123 123claudiu123 Va rog sa-mi raspundeti daca mai este in vigoare art.231 litera h din codu rutier referitor la termenul de 48h de declarare la politie a accidedetului cu ... (vezi toată discuția)
Constatare amiabila artbor20 artbor20 Buna seara, Nu mai tin minte, dar am citit undeva(am tot cautat dar n-am mai gasit site-ul/link-ul) ca in anumite cazuri asiguratorul trimite date detaliate ... (vezi toată discuția)
Fara permis mytyca545 mytyca545 am ramas fara permis la o tamponare in interiorul parcari kaufland desi scrie ca e parcare privata si ca nu isi asuma raspunderea pt incidente help my (vezi toată discuția)