Forum Discuţii diverse Discuţia la modă SOPA, PIPA, ACTA - acte / tratate prin care s-ar putea ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

SOPA, PIPA, ACTA - acte / tratate prin care s-ar putea ingradi libertatea de exprimare pe Internet

Facebook, Google, Amazon, eBay şi alte companii ar putea să-şi suspende serviciile pentru a protesta împotriva unui proiect de lege controversat împotriva pirateriei, care a fost prezentat recent în Congresul american.
Un proiect de lege american împotriva pirateriei, SOPA (Stop Online Piracy Act), i-a determinat pe reprezentanţii celor mai mari companii americane de internet din lume să ia în calcul posibilitatea unei forme de protest extreme: suspendarea serviciilor pe care le oferă milioanelor de oameni din întreaga lume. Printre aceste companii se numără giganţii IT Google, Mozilla, PayPal, Amazon, eBay, FourSquare, dar şi reţelele de socializare Facebook şi Twitter.

[ link extern ]
Laura a scris:
ameninta ca va opri functionarea internetului pe 31 martie

:hm: Nu cred ca gruparea va opri functionarea, asa cum nu au blocat nici FB...

Zvonistica anunta ca ACTA va ”trece” - mai mult sau mai putin tacit, pentru ca exista numai doua variante: documentul e respins sau ba (de modificat nu poate fi vorba) - macar de data aceasta sper ca zvonurile sa nu se adevereasca, chiar daca:
E primul semn că Parlamentul va respinge ACTA. Acest acord va fi ingropat pana in vara [...] Comisia Europeană "caută înainte de toate să întârzie votul cu unul sau doi ani, timp în care presiunea populară şi politică împotriva ACTA ar scădea", a apreciat reprezentantul verzilor Sandrine Belier, relevând că acum executivul poate cu toate acestea să decidă de unul singur înaintea Curţii
[ link extern ]

Pe de alta parte, ma intreb ce nevoie mai e de ACTA (si altele de gen) cand Google isi modifica ”termenii si conditiile”, cand FB - si nu numai - pastreaza informatiile despre utilizatori chiar si dupa ce acestia si-au sters contul...

Facebook stocheaza informatiile personale chiar si dupa stergerea contului. Cum raspunde reteaua de socializare la acuzatiile de incalcare a intimitatii
[ link extern ]

Toti aceia care tipa dupa drepturile de autor au legile deja existente si pot afla informatiile de care au nevoie pentru a trage la raspundere ”infractorii” Sigur, vor avea nevoie de mandat.

Apoi, cum va fi cu YouTube? Nu mai stiu care mare casa de productie filme a permis site-ului sa difuzeze filme gratis... iar despre faptul ca voi copia o adresa URL si-o voi posta pe alt site nu se poate numi incalcarea drepturilor de autor - pentru ca celor care au incarcat filmul le va conveni sa ”spun mai departe”, sa creasca numarul celor care acceseaza. La fel si in cazul unor interpreti...

Altele:
Rezerva Federala a statului New York, cea mai mare din bancile regionale care compun Rezerva Federala a SUA (Fed), a lansat o oferta pentru realizarea unui program software care sa monitorizeze ce se discuta despre institutie in retelele de socializare, precum Facebook si Twitter
[ link extern ]

Evident, nu stiu cat e adevarat si cat e propaganda:
Operatiunea Unmask: 25 de hackeri Anonymous, arestati intr-o luna, in patru tari
[ link extern ]

trope_doi, utilizator