avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!

Aduc probe ca afirmatia de mai sus este adevarata:
-Primul caz este un pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are 7 ani si 5 zile in conditii speciale
-Al doilea caz este alt pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are lucrat in conditii speciale 5 ani 11 luni si 21 de zile

Nu sunt singurile cazuri.Pe acestea(dosare)le detin.

Beneficii pentru aceste perioade lucrate in conditii speciale:
1-Perioada suplimentara la vechimea in munca = 0
2-Reducerea varstei standard de pensionare = 0
3-Punctaj suplimetar = 0

Mentionez ca nu au beneficiat de prevederi(legi)speciale.Adica de un stagiu complet de cotizare, redus.




Am primit astazi urmatoarea informatie:

[ link extern ]


Fata de cele de mai sus am de facut urmatoarele precizari:

In data de 05/01/2016 i-am atras atentia D-soarei Cretulescu ca atunci cand mai aduce in discutie majorarea punctajelor pentru grupele I si II, sa citeasca si aliniatul (2) din legea 192/2015.
De atunci nu s-a mai adus in discutie acesta problema.

Cat priveste pe cei care au beneficiat de legea 226/2006 cat si minerii cu stagiul complet de 20 de ani, eu am o retinere ca acestia vor beneficia de prevederile legii 192/2015.
Daca afirmatiile din articolul de mai sus ar fi adevarate, atunci eu ma aflu in situatia inversa fata de mineri:

Minerii au avut un stagiu complet de 20 de ani, urmand sa primeasca si majorarile.

Eu am beneficiat de majorari si ar urma sa benefiez si de un stagiu complet de 20 de ani aplicat si majorarilor.
Adica o majorare de 50% la ceea ce am acum.

Repet:eu nu cred in asa ceva.
Astept lamuriri printr-un comunicat din partea CNPP.
Postarea de ieri a fost pe fond emotional(articol).
Doua lucruri au condus la cele postate;
-Deficitul la bugetul de pensii.
-Discriminarea.

Daca interpretez legea 192/2015 atunci lucrurile se schimba si stau in felul urmator:

Legislatia anterioara(O.U.G.100/2008, legea 218/2008, O.U.G.209/2008) prin care s-au acordat punctaje suplimentare facea trimitere la stagiul complet de cotizare din anexa nr.3 , respectiv stagiile complete de cotizare în funcţie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 167^1 din legea 19/2000.
Acordarea punctajului suplimentar era conditionata de stagiul complet utilizat la stabilirea punctajului mediu anual.

Legea 192/2015 nu mai face aceasta trimitere,
Acordarea punctajului suplimentar nu mai este conditionata de stagiul complet la care se raporteaza punctajul mediu anual.

Rezulta ca vor primi punctaj suplimentar pensionarii care au lucrat in grupa I si care nu au beneficit de predeverile(majorarile) O.U.G.100/2008, art.169 din legea 263/2010 care este legat direct de O.U.G.100/2008, legea 218/2008, O.U.G.209/2008, indiferent de stagiul complet la care s-a raportat punctajul mediu anual.

Deasemena vor primi punctaj suplimentar si cei care au beneficiat de prevederile legii 226/2006 doar pentru anii in conditii speciale realizati dupa 01/04/2001.
Nu vor primi punctaj pentru anii de grupa I realizati anerior datei de 01/04/2001 care sunt asimilati la conditii speciale.

O precizare:
Este interpretarea mea.
Astept comunicatul de presa din partea CNPP care sa lamureasca lucrurile.

Cateva semne de intrebare:
-In 6 luni de la publicarea in monitorul oficial a legii, institutiile statului nu au avut timp sa lamureasca lucrurile printr-un comunicat de presa ?
-Au trecut 25 de zile de cand trebuia sa inceapa recalcularea si casele locale nu stiu ce au de facut.
Egalitatea din titlul topicului(Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca !) va ramane si dupa aplicarea legii 192/2015.
Munca mea de 4 ani si jumatate a fost in zadar.
Nu stiu daca vreodata acesta egalitate mai poate deveni inegalitate.
Motivare:
Raportarea punctajului mediu anual la stagiul complet din anexa nr.5, in loc de cel valabil la data deschiderii drepturilor.
Creste stagiu complet.
Eu o sa continui sa intreb institutiile statului daca este corecta aceasta egalitate.
Fiind singur impotriva tuturor imi va fi foarte greu, dar voi continua sa cred si sa sper.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pensionari vor beneficia de prevederile legii 192/2015 Carp Mircea Carp Mircea Potrivit legii 192/2015 beneficiaza de majorarea punctajelor cu 50%, respectiv cu 25% urmatorii pensionari: -Cei care au lucrat in grupele superioare I si ... (vezi toată discuția)
Majorarea punctajului pentru activitatea lucrata in grupa i incepand cu 1 ianuarie 2010 sudussrl sudussrl am iesit la pensie in 4 nov. 2009 la cerere cu o pensie de 932 lei. am lucrat in grupa I de munca. nu mi s-a marit pensia de la 1.01.2010 conform OUG 209/2008. ... (vezi toată discuția)