Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit la banca neplatit; pot obliga rudele la plata ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit la banca neplatit; pot obliga rudele la plata ?

Buna ziua

Am o rata de 5 ani din 2007 pana in octombrie am platit rata in fiecare luna fara intarziere insa din octombrie numai am din sa platesc rata de 400 de lei. Am primit o instiintare de executare silita. Cum eu nu detin nici un fel de bun p numele meu este posibil ca cuiva din familie de ex parinti frati sa puna banca oprire pe salari sau sa fie executati? va multumesc
Imprumul a fost girat? Exista codebitori?
nu nu exista giranti si nici codebitori.
Daca ati fost un bun platnic de aproape 5 ani, cereti banca sa acorde o perioda de gratie de 6 sau 12 luni in care a) platiti nimic (dar perioda de creditare sa prelungeste cu 6 sau 12 luni dupa perioda de gratie) b) platiti doar dobanda (fara principal sau comisoane lunare) dar perioda de creditare sa prelungeste. Cred ca veti avea o sansa ...
si au dreptul de a pune oprire p salariile rudelor sau sa fie vanduta bunurile detinute de ei
Nu exista aceasta posibilitate. Sunteti singur raspunzator pt acel credit, va vor pune dvs poprire pe salariu daca aveti