Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenirea la lucru dupa incheierea celor 2 ani de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenirea la lucru dupa incheierea celor 2 ani de maternitate

Firma la care am lucrat inainte de a intra in maternitate si-a intrerupt activitatea, mai exact restaurantul nu mai functioneaza patronii fiind plecati in strainatate.La incheerea perioadei de maternitate ce trebuie sa fac?(doresc sa ma angajez)
Nu stiu ce inseamna ca si-a intrerupt activitatea. Daca a dat faliment terbuie sa luati legatura cu lichidatorul.
Puteti sa va angajati si acum si dati o declaratie angajatorului in care spuneti ca ati fost angajata la firma X care si-a intrerupt activitatea.
Luati legatura cu ITM de care apartineti, sa va indrume ce sa faceti si sa va luati si carnetul de munca sau adeverinta de vechime.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
In cazul in care firma nu mai exista sau este de negasit lichidatorul acesteia, depuneti o sesizare la ITM in care solicitati inchiderea carnetului de munca si restituirea acestuia.
In sesizare mentionati perioada lucrata si societatea la care ati lucrat.