Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pensionare

La femei , la varsta de 57 de ani si 25 ani vechime in prezent in ce an se poate pensiona ?
Spuneti data nasterii.
Data nasterii este 4 februarie 1955 .
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Asadar puteti silicita pensie de limita de varsta la 60 de ani, in februarie 2015.

3. - Pentru a beneficia de pensie anticipata trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani.
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra complet .