avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pensionare

La femei , la varsta de 57 de ani si 25 ani vechime in prezent in ce an se poate pensiona ?
Cel mai recent răspuns: fan22gr , utilizator 16:47, 24 Ianuarie 2012
Spuneti data nasterii.
Data nasterii este 4 februarie 1955 .
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Asadar puteti silicita pensie de limita de varsta la 60 de ani, in februarie 2015.

3. - Pentru a beneficia de pensie anticipata trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani.
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra complet .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensia anticipata partiala ddena ddena Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)