avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preavizul, zile lucratoare sau calendaristice?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preavizul, zile lucratoare sau calendaristice?

In urma cu doua saptamani mi-am dat demisia. Preavizul meu trebuie sa inceteze dupa 15 zile lucratoare sau calendaristice? Dupa cum vad eu art.79 sunt calendaristice dar, eu am semnat o cerere de demisie pe care scrie lucratoare. E posibil?
Va multumesc. Am nevoie de un raspuns urgent!
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 18:38, 30 Octombrie 2008
Numai ca nulitatea acelei clauze o poate constata numai instanta de judecata ;)
elis a scris:

Numai ca nulitatea acelei clauze o poate constata numai instanta de judecata ;)

Adevarat.
Acest lucru nu inseamna ca ea nu este nula.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat timp este valabila o demisie? ancaoroian ancaoroian Am depus demisia in data de 24 iunie. Angajatorul nu mi-a dat nr. de inregistrare, dar mi-a spus ca o aproba doar daca trec articol 79, pct. 7 din codul ... (vezi toată discuția)
Vreau sa-mi dau demisia pup_me pup_me Buna , vreau sa-mi dau demisa cum ar trebui sa o formulez? sau cum ar trebui sa sune si sa fie ok in cartea de munca? si trebuie sa stau 15 zile sau 14 zile? (vezi toată discuția)
Preaviz in cazul demisiei anca.manole anca.manole Buna tuturor. As vrea parerea vostra cu privire la preaviz in cazul demisiei. Sunt angajata cu contract de munca pe durata nedeterminata, cu preaviz in caz ... (vezi toată discuția)