Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar!!! imposibilitate plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar!!! imposibilitate plata

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat daca se poate din partea unui specialist. Mama mea a contactat un credit ipotecar de 70.000 euro pentru achizitia unui apartament ,facand ipoteca pe apartamentul lor personal care la ora actuala e evaluat la 65.000 euro. Rata pentru acest credit era de 650 euro. avind pensie speciala de 4300 ron ,aceasta rata a fost platita fara probleme pana in februarie 2010. Datorita decizie guvernului pensia mamei mele a fost micsorata la 1100 ron. Am cerut in acea perioada o restructurare de un an al creditului in care sa platim numai dobanda ,aprox 350 euro. Luna viitoare expira aceasta pasuire si noua rata fixata de banca in continuare dupa restructurare va fi de 780 euro!!!(aprox 3350 ron). Datorita pensiei mici numai avem sub nici o forma cum sa platim mai departe acesta rata. Mentionez ca perioada de creditare a fost de 15 ani si numai poate fii prelungita datorita varstei inaintate a mamei mele (60 ani). Noi am vrea sa platim mai departe , dar o rata mai mica , dar banca nu este de acord. Va rog mult sa imi dati un sfat de rezolvare amiabila ca sa nu se ajunga la executarea silita a ipoteci. Multumesc anticipat
Cu placere! Bafta va doresc!
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Aveati vreo speranta ca intr-un an situatia se va imbunatati, incat sa va permiteti o rata de 780 euro?
Nu cred sa gasiti solutii care sa va reduca rata de la 780 la 350 ( sau cat va permiteti sa platiti) iar perioada de rambursare sa ramana aceeasi, oricata bunavointa ar avea banca.
Cautati si dvs paralel de negocierile cu banca, solutii de va creste veniturile. Inchiriati unul din imobile ( daca n-ati facut-o deja) sau altele.
In ultima instanta, decat sa ajungeti la executare silita, incercati sa gasiti un cumparator sa preia ipoteca.