Forum Suport Tehnic Seminariile Avocatnet.ro Seminariile Avocatnet.ro, editia 1 - Contractul ...
Discuție deschisă în Seminariile Avocatnet.ro

Seminariile Avocatnet.ro, editia 1 - Contractul individual de munca, ghid practic

Incepand cu noiembrie 2008, lansam Seminariile Avocatnet.ro. Fiecare editie este organizata in cate doua zile. Urmarim sa oferim participantilor informatii practice care sa ii ajute sa aprofundeze din toate perspectivele (juridic, contabil, etc.) subiectul fiecarui seminar.

Tema primului seminar este: Contractul individual de munca - ghid practic

Iata subiectele care vor di dezbatute la acest seminar:
- Cumulul de functii - angajatorul functiei de baza versus angajatorul functiei la care se cumuleaza, cumul de obligatii, cumul de drepturi, limite.
- Actualitatea contractului civil de locatiune a lucrarilor pe langa cea a contractului individual de munca.

- Cum devine munca la negru munca cu forme legale? Conditia consimtamantului partilor versus conditia formei scrise a contractului individual de munca.
- Salariul minim - intre lege, contract colectiv si contract individual de munca. Drepturi similare. Situatia absolventilor studiilor universitare de licenta cu durata de 3 ani.
- Regulamentul intern – importanta, sanctiune.

- Cand este obligat salariatul sa restituie cheltuielile ocazionate de pregatirea sa profesionala?
- Conditiile dobandirii si exercitarii dreptului la concediu de odihna.
- Obligarea angajatorului la plata daunelor morale.

- Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului.
- Cercetarea abaterii disciplinare. Individualizarea si aplicare sanctiunii.

- Modificari ale contributiilor incepand cu luna decembrie.
- Ajutoare de stat pentru resursa umana; subventii acordate din fondul de somaj.

- Pachete de beneficii acordate angajatilor; tipuri de beneficii; facilitati fiscale; tichete de masa; pensii facultative; alte beneficii.
- Tichetele de masa. Tichetele cadou. Beneficiile acordarii acestora pentru angajator. Tratament fiscal.

Pe cei interesati i-am ruga sa ne anunte din timp despre intentia de a-si rezerva un loc la aceasta prima editie a seminariilor noastre. Ca sa simplificam procedura, puteti da un reply aici cu adresa de email sau imi puteti trimite un mesaj privat cu numarul de telefon la care va putem contacta pentru mai multe detalii.

Mai multe detalii in websiteul creat special pentru eveniment:
www.seminariileavocatnet.ro /
Seminarul a avut loc in perioada 21 - 22.11.2008 ;)
Urmatorul seminar are tema: "TVA-ul si problemele lui juridice si contabile. Schimbari legislative din 1 ianuarie 2009."
Data: 3 - 4 februarie 2009

si eu sunt interesata.FELICITARI pentru initiativa
anna_iuly@yahoo.co.nz