avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agent munca temporara - munca temporara in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agent munca temporara - munca temporara in strainatate

Buna ziua,

Am o nelamurire, si sper sa ma ajutati. Anul trecut am deschis, in Constanta, o agentie de recrutare si plasare forta de munca.

In Certificatul de Inregistrare la activitate principala este trecut : "Activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca -7810, 7820, 7830"

Sunt autorizat ITM, prin dovada eliberata de acestia, conform prevederilor art 9 din Legea 156/2000 asa cum a fost modificat prin art I pct 5 din OG nr 43/2002.

Pana acum am mediat contracte de munca, avand contract de mediere intre mine si candidat, CIM intre candidat si compania straina, in speta norvegiana, pentru ca doar in Norvegia trimit.

Am primit oferta din partea unei alte companii, sa inchiriez forta de munca catre ei. Ceea ce la ei se numeste leasing de personal. Stiu ca si la noi se poate, si am incercat sa imi dau seama singur, dar legile sunt incalcite si nu gasesc ce autorizatii trebuie sa aiba un agent de munca temporara.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca eu in stadiul actual pot face asa ceva, si daca nu, ce trebuie sa fac pentru a putea.

Multumesc !

Mihai Tudorica
Cel mai recent răspuns: Luminitza_05 , utilizator 11:47, 28 Noiembrie 2013
Contractul de munca temporara se poate incheia si pentru mai multe misiuni, cu respectarea termenului prevazut la art. 90 alin. (2) C.mun..- Durata misiunii de munca temporara poate fi prelungita pe perioade succesive care, adaugate la durata initiala a misiunii, nu poate conduce la depasirea unei perioade de 36 de luni. - .
Multumesc. Deci pot incheia din start un CIM-T pt mai multe misiuni - cu conditia sa am confirmarea cu privire la durata acestora misiuni.

Problema este insa ca nu intotdeauna stiu la data intocmirii primului CIM-T daca misiunea 1 se va prelungi sau nu, decat inainte cu 3-4 zile de finalul misiunii.

Si atunci, care este solutia? Un nou CIM-T sau un Act ad. la primul CIM-T?

Am gasit intre timp HG1256
ART. 10
(2) Pentru fiecare noua misiune de munca temporara, intre parti se incheie un nou contract de munca temporara, in care vor fi precizate toate elementele prevazute la alin. (1) care sunt modificate.
(3) Contractul de munca temporara incheiat pentru mai multe misiuni de munca temporara inceteaza la terminarea ultimei misiuni de munca temporara pentru care a fost incheiat.


Cred ca sunt mai multe aspecte de luat in calcul :
- se incheie un c.m.t. pentru o anumita misiune .. In acest caz, durata misiunii de munca temporara poate fi prelungita pe perioade succesive ... parerea mea este ca , in acest caz, se va incheia un act aditional de prelungirea duratei c.m.t.

- se incheie un c.m.t pentru mai multe misiuni ... situatie in care devin incidente prevederile art.95 alin.4 C.mun. reiterate in art.10 alin.3 din HG nr.1256/2011 ...

- daca se incheie un c..m.t pentru o misune , acest va inceta la terminarea misiunii pentru care a fost incheiat sau daca utilizatorul renunta la serviciile sale inainte de incheierea misiunii, in conditiile contractului de punere la dispozitie., daca nu se decide prelungirea acesteia .. ina pentru o noua misiune se va incheia un nou c.m.t.
elagabryela a scris:

Buna ziua, am si eu o nelamurire si poate ma puteti ajuta.Functionez ca agent temporar de munca,inchiriez soferi de tir in Italia.De curand mi-am pus urmatoarea intrebare: in caz de vreun accident,Doamne fereste, sa spunem ca angajatului i se poate intampla ceva,cine plateste si in ce conditii? Banuiesc ca eu,nu? Daca platesc eu ,exista vreo modalitate in care sa pot avea vreo asigurare cumva sa poata sa acopere cheltuielile? Nu se stie niciodata ce se poate intampla asa ca vreau sa fiu pregatita dinainte.
Va multumesc anticipat de raspuns :)


Buna!
Vroiam sa te intreb daca ai gasit solutia la aceasta intrebare?
O alta intrebare este ce ai facut cu formularul A1 in conditiile in care aveai nevoie de vechime ca societate? Ai trimis soferii fara acest formular A1?

Multumesc!
Liliana

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract prin agent de munca temporara (leasing) Gratiela Ratiu Gratiela Ratiu V-as ruga sa imi lamuriti si mie urmatoarea intrebare: Se refera la munca prin agent de munca temporara, unde avem un contract de punere la dispozitie a ... (vezi toată discuția)
Salariat munca temporara suciu_diana suciu_diana Buna seara, am o nelamurire legata de munca temporara. Este o prevedere din HG 1256/2011 care spune asa: [quot]Art. 20. - In situatia in care agentul ... (vezi toată discuția)
Plasare personal Greenyvy Greenyvy Am intalnit recent un caz care m-a bulversat si as dori sa ma ajutati sa inteleg situatia mai bine, eventual sa vad aspectul juridic din spatele ... (vezi toată discuția)