Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de comodat este asimilat celui de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de comodat este asimilat celui de inchiriere?

Este adevarat ca in Noul Cod Civil, Ctr de Comodat este asimilat Ctr de Inchiriere?
Ma ajutati si cu un temei legal?
Multumesc
Contractul de comodat si cel de locatiune sunt doua acte juridice distincte. Asa cum vi s-a scris si mai sus, in cazul primului contract reglementat de Art 2146 NCC nu exista contraprestatie din partea comodatarului. Dupa intrarea noului cod civil se face insa contract de comodat pentru situatii cand in trecut se redacta un contract de mandat - spre exemplu procurile de folosinta ale autovehiculelor. Art 2146 NCC: [ link extern ] /
Mihaela Adanei, Traducator autorizat