Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Cum pot deveni judecator?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Cum pot deveni judecator?

Buna ziua
Sunt absolventa a facultatii de drept si nu stiu care sunt urmatorii pasi pentru a deveni judecator.
Stiu ca se da un examen de barou , dar apoi........ce mai urmeaza?
Presupun ca e si o perioada de stagiatura , dar nu stiu cat dureaza, daca avem salar in aceasta perioada.........?
Dupa stagiatura ar urma logic un alt examen - cei ce trec cu bine ajung deja judecatori?
Exista un examen special de ocupare a postului ?
Unde se afiseaza locurile vacante pentru fiecare judet?
Va multumesc !
maryandry a scris:

Sunt absolventa a facultatii de drept si nu stiu care sunt urmatorii pasi pentru a deveni judecator.
Stiu ca se da un examen de barou , dar apoi........ce mai urmeaza?

Imi vine greu sa cred ca un absolvent de drept confunda examenul de barou cu examenul de admitere la INM.
ContSters233449, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsuri !
Stie cineva care este valoarea bursei acordata pe perioada celor doi ani cat ai statutul de auditor de justitie?
E posibil sa vi se para ciudata intrebarea, dar pentru mine e un aspect important........:help:

RoloTomassi a scris:
Imi vine greu sa cred ca un absolvent de drept confunda examenul de barou cu examenul de admitere la INM.

De ce ?
Pana acum nu am avut nevoie de astfel de informatii.........nu m-a interesat !
Acum vreau sa stiu, deci solicit ajutor din partea celor care vor si pot sa ma " lumineze".
Stiam ca exista un examen de intrare in barou pentru magistrati :"> , si am pornit de aici........nu cred ca e sfarsitul lumii daca am gresit.
Conteaza ca de acum sa ma informez corespunzator :)

glo a scris:
trebuie sa te pui pe invatat, ca nu e gluma.

Stiu , multumesc de sfat :bow:
Gabriela Pintea, Consilier juridic
In cei 4 ani de facultate,profesorii nu au pomenit vreodata pasii care trebuie urmati pentru a ajunge judecator? :O
ai putea sa imi raspunzi dc ai sustinut ex la INM?
Dupa terminarea facultatii de drept, se trece direct la INM sau este nevoie intai de program de masterat la facultate?