Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... nemultumire - lipsa ambalajului original duce la ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

nemultumire - lipsa ambalajului original duce la pierderea garantiei?

am pierdut cutia de la telefonul mobil care a fost in service [Editat - pe forum nu este permisa identificarea persoanelor fizice sau juridice. Va multumesc pentru intelegere] care trebuie inlocuit cu altul ne mai putand fi reparat ca era in garantie si din motiv ca nu am cutia nu mi se mai da un alt telefon .am si platit cind am facut abonament si acum am ramas si cu tel stricat si fara bani.ce trebuie sa fac?

Ares-3, moderator
Corect. Eu am mai apelat la "evocarea" legii in discutiile in care mi se cerea sa returnez neaparat produsul in ambalajul original si chiar daca m-am contrat cu interlocutorii, inca nu mi s-a intamplat sa mi se refuze intradevar acrodarea garantiei in lipsa ambalajului. Eu am returnat produsul in garantie, acesta a fost reparat si returnat. Singura data cand mi s-a intamplat sa imi fie inlocuit produsul cu unul nou, s-a nimerit ca pastrasem ambalajul.