Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... este legala aceasta hotarare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

este legala aceasta hotarare?

Curtea de apel a pronuntat o hotatare prin care condamna un inculpat la; 1.săvârşirea infracţiunii de asociere pentru săvârşirea de infracţiuni, prev. de art. 323 alin. 1 Cod penal, cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. a Cod penal, art. 76 alin. 1 lit. c Cod penal, la pedeapsa de 2 ani închisoare (în loc de 3 ani închisoare).
2. Condamnă pe acelaşi inculpat pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de persoane, prev. de art. 12 al. 1 şi 2 lit. a din Legea nr. 678/2001, cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi art. 13 Cod penal, cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. a, art. 76 alin. 1 lit. b Cod penal, la pedeapsa principală de 4 ani închisoare (în loc de 5 ani închisoare).
3 Condamnă pe acelaşi inculpat pentru săvârşirea infracţiunii de proxenetism, prev. de art. 329 alin. 2 Cod penal, cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal, cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. a Cod penal, art. 76 alin. 1 lit. c Cod penal, la pedeapsa principală de 2 ani închisoare (în loc de 3 ani închisoare). În temeiul art. 33 lit. a, 34 lit. b Cod penal, contopeşte pedepsele stabilite în pedeapsa cea mai grea, inculpatul urmând să execute în final pedeapsa principală de 4 (patru) ani închisoare.
Uitandu-ma in Legea nr. 678/2001 12 al. 1 şi 2 lit a, incadrarea juridica este de 3 la 12 ani. Intradevar in art 12, alin 2, litera b, pedeapsa este de la 5 la 15 ani, dar inculpatului i sa retinut numai alin a din art12. Avand in vedere ca sa aplicat art 74 si 76, este legala sau nu aceasta pronuntare?
Incadrarea retinuta este art. 12 al. 1 si al.2 lit a), textul l-ati redat chiar dvs.
(2) Traficul de persoane, savarsit in urmatoarele imprejurari:
a) de doua sau de mai multe persoane impreuna;

Aceasta este agravanta ( grup= 2 sau mai multe)-iar pedeapsa este cea care se aplica atat la lit a) cat si lit la b)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Dar ce nu inteleg eu, este faptul ca art 12.alin 2. are 3 litere anume; a, b, si c. Abia la litera c, pedeapsa este de minimum 5 ani. La noi sa retinut nuai litera a) din alin 2.
ART. 12
(1) Constituie infractiunea de trafic de persoane recrutarea, transportarea,
transferarea, cazarea sau primirea unei persoane, prin ameninÑare, violenÑă sau prin
alte forme de constrângere, prin răpire, fraudă ori înselăciune, abuz de autoritate sau
profitând de imposibilitatea acelei persoane de a se apăra sau de a-si exprima voinÑa,
ori prin oferirea, darea, acceptarea sau primirea de bani ori de alte foloase pentru
obÑinerea consimÑământului persoanei care are autoritate asupra altei persoane, în
scopul exploatării acestei persoane, si se pedepseste cu închisoare de la 3 la 12 ani si
interzicerea unor drepturi.
(2) Traficul de persoane săvârsit în una dintre următoarele împrejurări:
a) de două sau mai multe persoane împreună;
b) s-a cauzat victimei o vătămare gravă a integrităÑii corporale sau a sănătăÑii;
c) de un funcÑionar public în exerciÑiul atribuÑiilor de serviciu
constituie infracÑiune si se pedepseste cu închisoare de la 5 ani la 15 ani si
interzicerea unor drepturi.
Da, insa pedeapsa de 5-15 ani se aplica ori de cate ori exista una din agravantele prevazute de text, nu doar la ultima din text..aici gresiti dvs...ci toate de la al. 2) sunt sanctionate cu aceasta pedeapsa.

Exista un text de lege care reglementeaza asa ceva? Daca e asa cum spuneti dumneavoastra de ce se mai folosesc anumite litere (a,b,c....)?
Da , acuma am inteles. Multumesc pentru rabdare si lamuriri.