Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... E posibil sa beneficiez de facilitatile angajarii unui ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

E posibil sa beneficiez de facilitatile angajarii unui absolvent?

Eu impreuna cu mama mea suntem administratorii unei firme( eu fiind si asociat unic ). Nu avem carti de munca. Eu acum am absolvit masterul si as dori sa imi bag somajul. Intrebarea ar fi daca e posibil sa beneficiez de facilitatile angajarii unui absolvent in cazul in care mi-as face un contract de munca pe firma mea la care sunt si administrator sau nu trebuie sa am nici o legatura cu firma angajatoare?

1. Exista aceasta posibilitate daca aveti mai putin de 12 luni de la absolvire.
2. Dar mergeti mai intai la Agentia de Somaj pentru ca din lipsa de fonduri s-ar putea sa nu incheie conventie cu firma dvs.