Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit de plata la vanzarea unei proprietati in val. ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit de plata la vanzarea unei proprietati in val. de 50.000 eur (casa+teren)

Care este valoarea impozitului ce trebuie sa-l platesc la vanzarea unei proprietati, (casa plus teren), dobandita prin mostenire in urma decesului parintilor mei. Sunt unic mostenitor.
Codul fiscal:

ART. 77ind.1 Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal

(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:

a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:

- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:

- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv.

Multumesc pentru promtitudinea raspunsului.

Cu stima,