Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA este persoana juridica?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA este persoana juridica?

Ma intereseaza daca ca PFA am personalitate juridica. Ma interesez pentru urmatoare problema. Ma ocup de comercializarea de anvelope si ca srl daca intoduc pe piata(import) anvelope noi sau uzate trebuie sa preiau si sa reciclez 80% din greutatea anvelopelor introduse pe piata, as dori sa stiu daca aceasta masura se aplica si pentru PFA conformHG 170/2004. Daca ar fi valabil doar pt. persoane juridice as aduce pe PF si as factura dupa acea pe srl.
Multumesc
Faptul ca PFA-ul nu are personalitate juridica este un adevar aproape axiomatic si, poate, tocmai din cauza aceasta este mai greu de asimilat..

Cel mai probabil confuzia apare datorita urmatoarelor referiri:

1) [...] persoana fizica autorizata are un statut de entitate juridica distinct de cel al persoanei fizice [...] - unde, prin statut, se intelege totatlitatea legilor ce se aplica ...

Ca sa ma fac mai bine inteles, un teren poate avea un statut juridic diferit de al altui teren, asta nu inseamna ca vreunul dintre ele are personalitate :)

2) [...] patrimoniul de afectatiune distinct de cel al persoanei fizice [...] - unde, conform OUG 44/ 2008, art. 2, lit. j, j) "patrimoniul de afectatiune reprezinta totalitatea bunurilor, drepturilor si obligatiilor persoanei fizice autorizate, titularului intreprinderii individuale sau membrilor intreprinderii familiale, afectate scopului exercitarii unei activitati economice, constituite ca o fractiune distincta a patrimoniului persoanei fizice autorizate, titularului intreprinderii individuale sau membrilor intreprinderii familiale, separata de gajul general al creditorilor personali ai acestora".

Dupa cum se poate observa foarte clar din lege, este vorba de o fractiune distincta din patrimoniul persoanei fizice.
Daca PFA-ul ar fi avut personalitate juridica proprie, ar fi putut avea si patrimoniu propriu, insa, deoarece nu are, legiuitorul a introdus acest patrimoniu de afectatiune, care nu este acelasi lucru ...
Inteleg ca "personalitate juridica" e diferit de "statut de entitate juridica", insa definitia pe care o dai statutului, "statut = totatalitatea legilor ce se aplica", lasa deschisa problema ridicata de autorul topicului.

Origo a scris:

Ma intereseaza daca ca PFA am personalitate juridica. Ma interesez pentru urmatoare problema. Ma ocup de comercializarea de anvelope si ca srl daca intoduc pe piata(import) anvelope noi sau uzate trebuie sa preiau si sa reciclez 80% din greutatea anvelopelor introduse pe piata, as dori sa stiu daca aceasta masura se aplica si pentru PFA conformHG 170/2004. Daca ar fi valabil doar pt. persoane juridice as aduce pe PF si as factura dupa acea pe srl.
Multumesc

Un alt exemplu este obligativitatea achizitionarii Registrului Unic de Control de catre PFA. In legea 252 / 2003, care reglementeaza folosirea acestui registru se precizeaza ca este obligatoriu doar pentru persoanele juridice. Daca PFA nu are personalitate juridica, dar are statut de entitate juridica (si din definitia de mai sus inteleg ca i se aplica legile aplicabile persoanelor juridice), este sau nu obligatoriu achizitionarea RUC pentru PFA?

Scuze, daca par a nu intelege notiuni juridice de baza, dar pentru noi problema trece de teorie. Am auzit de multe PFA amendate de garda financiara pentru ca nu aveau registrul unic de control.
ionutanton777ro a scris:

Imposibil sa fie persoana juridica PFA..
Puteti lista cumva acea Decizie ICCJ ? In Indaco nu imi apare.
Multumesc !

[ link extern ]