Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Director RAR incompatibil cu functia de expert tehnic ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Director RAR incompatibil cu functia de expert tehnic judiciar?

Buna ziua, va rog sa-mi dati un raspuns cu privire la compatibilitatea unui director RAR care este si PFA-expert auto autorizat de ministerul justitiei de a face expertize tehnice pe perioada mandatului ca PFA. Un director RAR este functionar public? Si daca nu e, exista posibilitatea unei incompatibilitati, conflict de interese?

Cu multumiri,
Andrei Ronat
La inregistrarea firmei sale la registrul comertului, posesorul acestei firme trebuia sa depuna anumite documente din care sa reiasa competentele sale pentru efectuarea de activitati pentru care solicita autorizarea firmei.
Ca expert tehnic judiciar, la data obtinerii autorizatiei de la MJ, orice solicitant depune un dosar din care sa reiasa inclusiv pregatirea sa profesionala.
Puteti informa in scris instanta de judecata ca expertul nominalizat de catre aceasta sa efectueze o expertiza in domeniul auto, detine functia de director RAR si dvs. considerati ca este in incompatibilitate cu functia de expert tehnic auto. Instanta va decide daca este incompatibilitate sau nu este.