Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... FYI - 50.000 Euro pragul TVA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

FYI - 50.000 Euro pragul TVA

[ link extern ]
Acum trebuie sa vedem cand introduc astia noul prag ...
Popu, utilizator
codul fiscal zice ca daca intr-un an fiscal s-au realizat venituri sub nivelul de taxare tva se poate trece in anul urmator la neplatitor de tva. deci daca anul trecut ati avut venituri sub 119000 lei anul acesta puteti trece la neplatitori
18. La articolul 152, după alineatul (72) se adaugă un alineat nou, alineatul (73),
cu următorul cuprins:
„(73) În anul 2012 sunt aplicabile următoarele prevederi tranzitorii:
a) persoanele impozabile înfiinţate anterior anului 2012 au obligaţia solicitării
înregistrării în scopuri de TVA conform art. 153, dacă depăşesc plafonul de 119.000 lei în
perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2012. În cazul în care nu au depăşit în perioada 1 ianuarie – 30
iunie 2012 plafonul de 119.000 lei, persoanele impozabile trebuie să solicite înregistrarea în
scopuri de TVA conform art. 153 dacă depăşesc plafonul de 220.000 lei până la data de 31
decembrie 2012;

mai multe in proiectul de ordonanta de mai jos...

[ link extern ]

marius special pentru tine, citeste proiectul de ordonanta, din cate inteleg eu poti sa ceri sa te scoata de la platitor de TVA de la 1 iulie 2012.
Popu, utilizator
Deci eu fiind PFA cu venitul la real nu am voie sa depasesc cu cifra de afaceri (facturile date) suma de 119 000 de lei pana la 30 Iunie? Chiar eram interesat de problema asta deoarece lucrand pentru persoane care au accesat fonduri europene sunt nevoit sa tai facturile cam in aceiasi perioada chiar daca eu lucrez la o anumita comanda de anul trecut..
Popu a scris:

marius special pentru tine, citeste proiectul de ordonanta, din cate inteleg eu poti sa ceri sa te scoata de la platitor de TVA de la 1 iulie 2012.

Multumesc. As scapa de niste acte in plus. Astept sa apara.