Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Va rog ajutati-ma am nevoie de informatii pt proiectul ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Va rog ajutati-ma am nevoie de informatii pt proiectul de licenta

Norme legale care au incurajat/incurajeaza evaziunea in jurul tarilor ex-comuniste precum si in Romania #-o
Contrabanda cu produse din import neinregistrate la organele vamale constituie o forma a evaziunii fiscale ..

Consideratii teoretice privind evaziunea fiscala vs frauda fiscala gasiti si in acest articol:
ftp://openlib.org/opt/ReDIF/RePEc/vls/vls_pdf/vol12i4p20-50.pdf

Cornel Vasile, Consilier juridic
initial eu am dorit sa scriu despre evaziunea vs frauda si paradisurile fiscale pe plan intern si international.D-na profesoara mi-a dat de cautat aceste aspecte ca urmare a contributiei mele un fel de studiu de caz.Si mie imi pare ca ma complic si nu gasesc informatii asa ca vio scrie despre ce gasesc cu indicatiile dumneai in ceea ce priveste legea nr 241 si ceea ce am gasit despre zonele defavorizate de la noi din tara.Va multumesc pt raspunsuri!:vishenka:
Poate dupa ce va aproba planul lucrarii il puteti posta pe forum si in limita posibilitatilor noastre reusim sa va ajutam sa gasiti materiale pentru aceasta...
Ma poate ajuta cineva cu un istoric al legislatiei romanesti antievaziune precum si cu informatii despre impactul zonelor defavorizate sub aspectul evaziunii(Romania)?multumesc anticipat:help:

plus -Factori favorizanti ai aparitiei, întretinerii si dezvoltarii evaziunii fiscale :incertitudinile legislative,
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal