avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Va rog ajutati-ma am nevoie de informatii pt proiectul ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Va rog ajutati-ma am nevoie de informatii pt proiectul de licenta

Norme legale care au incurajat/incurajeaza evaziunea in jurul tarilor ex-comuniste precum si in Romania #-o
Contrabanda cu produse din import neinregistrate la organele vamale constituie o forma a evaziunii fiscale ..

Consideratii teoretice privind evaziunea fiscala vs frauda fiscala gasiti si in acest articol:
ftp://openlib.org/opt/ReDIF/RePEc/vls/vls_pdf/vol12i4p20-50.pdf

Ultima modificare: Luni, 16 Aprilie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
initial eu am dorit sa scriu despre evaziunea vs frauda si paradisurile fiscale pe plan intern si international.D-na profesoara mi-a dat de cautat aceste aspecte ca urmare a contributiei mele un fel de studiu de caz.Si mie imi pare ca ma complic si nu gasesc informatii asa ca vio scrie despre ce gasesc cu indicatiile dumneai in ceea ce priveste legea nr 241 si ceea ce am gasit despre zonele defavorizate de la noi din tara.Va multumesc pt raspunsuri!:vishenka:
Poate dupa ce va aproba planul lucrarii il puteti posta pe forum si in limita posibilitatilor noastre reusim sa va ajutam sa gasiti materiale pentru aceasta...
Ma poate ajuta cineva cu un istoric al legislatiei romanesti antievaziune precum si cu informatii despre impactul zonelor defavorizate sub aspectul evaziunii(Romania)?multumesc anticipat:help:

plus -Factori favorizanti ai aparitiei, întretinerii si dezvoltarii evaziunii fiscale :incertitudinile legislative,
Ultima modificare: Marți, 22 Mai 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evaziune bodoio bodoio Ce se intampla daca in urma unui control s-a stabilit evaziune. Este specificat in legislatie ca la evaziune se confisca integral veniturile obtinute din ... (vezi toată discuția)
Ordonanta clasare ghiumusa ghiumusa la 31 oct 2012 s- a inceput urmarirea penala pentru o anumita suma persoana a primit aceasta ordonanata in care se spune ca fapta este dezincriminata ,cu ... (vezi toată discuția)
De ce este evaziunea fiscala o fapta penala? unomstresat unomstresat Legea penala este definita de Codul Penal (lege 286/2009), unde zice la art. 1 punct 2). si la art. 2. punct 2). ca orice fapta penala trebuie sa fie enumerata ... (vezi toată discuția)