Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art. 184 Cod penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art. 184 Cod penal

Buna ziua ! cine ma poate ajuta cu un raspuns ? pe data e 9.04.2012 in timp ce faceam manevra de mers inapoi cu auto, am acrosat o persoana ce traversa strada prin loc nepermis. dupa impact pers. voia sa plece dar eu am sunat la 112, la fata locului venind un echipaj smurd si pol. rutiera. Pers. a fost transportata la spital fiind diagnosticata cu fractura ,,maleola picior fara deplasare,, neramanind internata.Dupa plecarea de la urgenta pers. a mers la pol. unde a dat declaratie ca nu are nici o pretentie materiala sau financiara, nu va face plingere penala sau civila impotriva mea si ca nu va scoate c.m. legal. M-i s-a intocmit dosar de urmarire penala fiindu-mi retinut perm. de conducere. In lipsa plangerii pers. respective ce se poate intimpla ? Va multumesc daca ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri !
In cazul in care victima a avut nevoie de zile de ingrijiri medicale intre 11-60 zile actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, prin urmare se va da neinceperea urmaririi penale sau daca s-a inceput urmarirea penala se va da solutia de incetare a urmaririi penale pentru lipsa plangerii prealabile.
daca victima a necesitat mai mult de 60 de zile de ingrijiri medicale urmarirea penala se exercita din oficiu.
pers. respectiva isi mai poate schimba declaratia data initial in fata org. de pol.?