Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim in sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim in sanatate

Buna ziua,
Sunt angajata in sistemul sanitar de stat si am salariul de incadrare de 580 lei.Ptr.ca am ture si ore de noapte netul ajunge la 800 lei. E corecta incadrarea la un salariu care este sub salariul minim pe economie? Salariul minim nu se refera la salariul tarifar? Cum poate sa difere salariul tarifar de la o luna la alta in functie de sporuri, acesta nu e fix? Multumesc frumos
Salariul de baza brut nu poate fi sub 700 lei in 2012.Sistemul de salarizare cuprinde salariile de bază, sporurile, premiile, stimulentele şi alte drepturi în bani şi în natură, corespunzătoare fiecărei categorii de personal din sectorul bugetar.