avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de inchiriere

In anul 2010 am inchiriat in statiunea Costinesti o locatie in vederea amenajarii unei terase.Am stabilit suma de 10.000 euro pe sezon 01.05.2010-01.10.2010,contractul avand termen 2010-2015 in perioada mentionata mai sus.Am dat un avans am stabilit data platii integralala 01.07.2010,ulterior urmand sa semnam contractul.Am fost "vrajiti "ca este totul ok dar la fata locului am constat ca nimic nu este in stare de functionare.Avand contract pe 3 ani am inceput investitii:curent,apa,mobila,acoperis intr-un cuvant am luat-o de la 0.Cand proprietarul a venit cu contractul a motivat ca a gresit suma si i-a scapat un 0 si astfel i-am platit un 10000 pe un contract de 1000.Am primit chitante si facturi cu chiu cu vai pe 5000 euro.Vanzare nu a fost dar el si-a luat 10000 chirie,600 utilitati,terasa functionala iar anul trecut am vrut renegocierea contractului ca practic am fost falimentari in sezonul trecut,nu a mai dat nici un semn ,ba mai mult a deschis si terasa cu lucrurile mele pentru care am documente inscrise in contabilitate,eu nu am inchis punctul de lucru.Vreau sa stiu cum sa procezez sa imi recuperez practic prejudiciu pt ca imi dau seama ca s-a folosit de mine si daca am dreptul sa mai functionez sezonul acesta contractul nefiind reziliat clauza find rezilierea cu acordul partilor,iar noi nu am facut nicio corespondenta in sensul acesta.In timpul sezonului am fost si inundati nu am avut nici curent electric ,practic se vand iluzii.
Cel mai recent răspuns: tatianato , utilizator 08:41, 25 Aprilie 2012
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factori de amplasare si corectie pentru repartitoare cf. 343/2010 Shareban Shareban Buna ziua, Daca cineva a inteles exact ordinul ANRSC nr. 343/13.07.2010, as dori sa ma lamureasca si pe mine cum se selecteaza exact: - factorii de ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea termica a blocurilor ContSters61389 ContSters61389 Rog administratorii forum-ului sa analizeze utilitatea unui subiect permanent dedicat acestei probleme. Cel putin in Bucuresti fenomenul a capatat o ... (vezi toată discuția)
Forta majora in contractele de credit ContSters190527 ContSters190527 Tinand cont de Decizia Curtii Constitutionale nr. 872/2010 referitoare la obiectia de neconstitutionalitate a dispozitiilor Legii privind unele masuri necesare ... (vezi toată discuția)