Forum Discuţii juridice Achiziţii publice exceptii ordonanta 34/2006
Discuție deschisă în Achiziţii publice

exceptii ordonanta 34/2006

Buna ziua. Institutie publica trebuie sa cazeze pe o perioada de mai lunga de timp un grup de persoane.Din cate stiu serviciile de cazare sunt exceptate de la ordonanta 34/2006? Va rog sa -mi spuneti daca se intocmeste un contract de prestari servicii (pentru cazarea grupului) cu o firma de servicii turistice (agentie turism) pe acest cpv 98341000-5 │Servicii de cazare, sau 55130000-0 │Alte servicii hoteliere -pot depasii cei 15.000 euro pe an?aceste coduri sunt bune, exceptate?
cazarea se face la o pensiune de 2 stele.
multumesc
Ramona24, utilizator
Achizitia poate avea ca obiect atat servicii prevazute in anexa 2A, cum ar fi servicii de transport aerian, servicii de asigurare medicala, etc., cat si servicii prevazute in anexa 2B, respectiv servicii hoteliere. Daca valoarea estimata a serviciilor de transport aerian, respectiv a celor incluse in Anexa 2 A, este mai mare decat valoarea estimata a serviciilor hoteliere prevazute in Anexa 2B, se impune aplicarea prevederilor legale referitoare la achizitiile publice.De regula, este mai mare.
regula este simpla in ceea ce priveste incadrarea serviciilor in una dintre cele doua anexa. primul pas este sa identificati codul cpv cel mai aproape de achzitia dvs (orice fortare ar putea conduce la incalcarea legii) iar apoi se verifica daca acest cod se gaseste in anexa 2 a. daca nu este in acea anexa se va incadra in anexa 2b, fie in categoriilr explicit prevazute fie in categ 27-alte servicii.