Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am trecut la gradul III de invaliditate si nu am mai ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am trecut la gradul III de invaliditate si nu am mai primit stagiu potential

In ina 2003 am iesit la pensie pe caz de boala gradul doi. La stabilirea pensiei s-a luatin calcul ani efectiv lucrati si un "stagiu potential " stabilit la cea data de 7 ani 9 luni si 3 zile. In ian 2011 mi-a fost luat gradul doi si trecut la gradul trei.La recalcularea pensei de gradul trei s-a luat in calcul numai ani efectiv lucrati Acel stagiu potential a fost taiat.Pote imi spune cineva daca exista o baza legala? si care este acesta? Dupa mine "stagiul potential" trebuia mentinut in continuare acelasi indeferent ca gradul de invaliditate este doi sau trei. Modificarea in ian 2011 trebuia facuta numai la punctele anuale aplicate confrm legi.care pentru gradul trei este de 0.40 puncte fata de 0.60 puncte pentru gradul doi. Trebuie sa mentionez ca in prezent mi se face poprire din pensie, fara sa-mi comunice o decizie cu suma totala de plata . In fiecare luna retinandu-se alta suma . Va multumesc anticipat pentru ajutor
Va multumim, in mod deosebit! Asteptam, fara mari sperante, raspunsul la contestatie. Mergem mai departe spre instanta, desi am avut experiente foarte triste. Oricum, mai mult de atat nu mai avem ce pierde. In parlament s-a depus un amendament privind propunerea sa se acorde stagiu potential si pt. gradul III, propunere trecuta de senat in mod tacit, prin lipsa de activitate. Nu stim in care sesiune, "din ce vara, din ce an/ Anii trec ca apa"...Si eu am fost, candva, "muncitor cu sapa". Sa aveti succes deplin!
ContSters228052, utilizator
Bună ziua,
Am gradul 2 de invaliditate și doresc sa mă angajez, de altfel și medicii specialiști susțin sa mă angajez, și nu știu care este varianta pt a mă angaja cu norma de 8 ore având în vedere ca am varianta sa lucrez intr-un birou.