Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta ma pot pensiona?

Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat.
As vrea sa intreb cand se poate pensiona (la limita, partial sau anticipat) un barbat nascut in august 1955, care a lucrat 36 ani, din care 26 ani si 3 luni in grupa a 2 a de munca.
Virsta de pensionare: 59 ani (August 2014) - Pensionare limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare de 6 ani (pentru 26 ani lucrati in grupa a II-a de munca)
Data post: Joi, 31 Ianuarie 2013, 00:23

As vrea sa intreb cand se poate pensiona (la limita, partial sau anticipat) un barbat nascut in august 1955, care a lucrat 36 ani, din care 26 ani si 3 luni in grupa a 2 a de munca.

Limita de varsta la 59 de ani.Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani si nu mai prezinta importanta,fiind dupa.
As dori sa ma lamureasca cineva in urmatoarea situatie:sora mea,asistenta medicala, s-a pensionat pentru limita de varsta in februarie 2010, la 60 de ani.O deruta prevederile Ordonantei 144 din 2008 care mentioneaza o varsta standard de pensionare de 65 de ani indiferent de sex.Ca pensionara,a continuat sa lucreze ,cumuland pensia cu salariul.
Pana cand a fost in vigoare Legea 19/2000 si de cand a intrat in vigoare OUG 144/2008 si cum se aplica ea?Incepand de cand?
Va multumesc anticipat!
www.avocatnet.ro/content/for...

Cunosc si eu astfel de cazuri,cand asistente medicale s-au pensionat la limita de varsta pe conditiile din legea 19/2000,respectiv legea 263/2010 si nu pe cele din O.U.G.144/2008.
Asta se intampla din cauza necunoasterii legislatiei in vigoare.Intr-un fel sora,este avantajata de aceasta situatie.Are pensie de limita de varsta si o poate cumula cu salariul.