Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare specialist resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare specialist resurse umane

Buna zaiu,
Ca sa ocupi un post de specialist resurse umane, COR 242314, trebuie sa ai spudii superioare in domeniu resurse umane?
Daca ai studii superioare in alt domeniu si certificat de absolvire curse Inspector resurse umane poti sa ocupi acest post?
Multumesc anticipat.
Eu va spun din practica ,acestea sunt pozitii existente in schemele lor,in departamentele de HR si cand recruteaza ,in anunturi folosesc aceleasi denumiri .In cim trec denumirile ocupatiilor echivalente din cor.
Conform Standardelor Ocupationale fiecarui post ii revin atributii deferite....
Avand in vedere ca Specialistul se ocupa de recrutarea sau dezvoltarea personalului, precum si analize ocupationale, etc., un certificat/atestat de Inspector, nu cred ca ii da cunostinte necesare pentru indeplinirea corespunzatoare a sarcinilor solicitate de la un Specialist, care la randul sau ar mai trebui sa mai aiba si o specializare in management.
Specialistul se poate ocupa in afara celor mentionate de dvs.si de administrarea -gestionarea de personal,motivare personal,payroll,iar certificatul de inspector este util in special pe aria de administrare,dar nu si suficient in cele mai multe dintre cazuri.