avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Schimbarea completului de judecata si stramutarea in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Schimbarea completului de judecata si stramutarea in alta localitate a dosarului

In prezent am un dosar pe rol la Curtea de Apel ( recurs ) . Din ultima sedinta am fost martor la un scenariu din care s-a plecat cu "pachet" din sala de sedinta cu scopul ca completul de judecata sa dea o solutie in defavoarea mea. Rugamintea mea este cum as putea realiza :

- schimbarea completului de judecata ,
- stramutarea in alta localitate a dosarului.

Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:32, 11 Iunie 2012
Partea nemultumita de solutia instantei poate exercita calea de atac prevazuta de lege impotriva hotararii pronuntate.

In speta, dvs v-ati judecat in recurs ceea ce face ca hotararea pronuntata sa fie irevocabila , situatie in care nu mai puteti exercita decat una din caile extraodinare de atac - contestatia in anulare si/sau revizuirea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate schimba judecatorul? hopeless1 hopeless1 buna ziua! as avea si eu o dilema: cum se poate schimba judecatorul la care se afla dosarul meu? sub ce pretex si cum? eu am impresia -nu ca lumea ... (vezi toată discuția)
Recuzare judecator nitmar nitmar Am castigat fondul si am pierdut recursul la o plangere contraventionala. Am facut cerere de reexaminare.La termen ma trezesc ca face parte din instanta unul ... (vezi toată discuția)