Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INSCRIERI IN CARNETUL DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INSCRIERI IN CARNETUL DE MUNCA

Daca un angajat este sanctionat cu reducerea salariului pe 3 luni cu 10%, aceasta sanctiune cum se trece in carnetul de munca: "modificat incadrarea" urmand ca la incheierea celor 3 luni sa se treaca din nou " modificat incadrarea" sau se trece "sanctiune 10% 3 luni" iar la incheierea celor 3 luni se trece "incetat sanctiune" ???
Personal cred ca este valabila prima varianta cu "modificat incadrarea" deoarece conform art. 1 si 2 din decretul 92 / 1976, sanctiunile disciplinare nu pot face obiectul unor inscrieri in carnetul de munca.
Varianta I: daca s-a inscris "sanctiune 10 % 3 luni" si ulterior s-a anulat sanctiunea, se trece "anulat sanctiune"?
Varianta II: daca s-a inscris "modificat salariu" si ulterior s-a anulat dispozitia, se trece "anulat dispozitie"?
Va multumesc.
Unde am scris ca sanctiunile se trec in carnetul de munca? :hm:
Salariul nu ramane acelasi ... s-a scris clar reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10% ... prin urmare, are loc o modificare a salariului de baza in baza deciziei de sanctionare pe o perioada de la 1 la 3 luni cu 5 - 10 %
elis a scris:

Unde am scris ca sanctiunile se trec in carnetul de munca? :hm:
Salariul nu ramane acelasi ... s-a scris clar reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10% ... prin urmare, are loc o modificare a salariului de baza in baza deciziei de sanctionare pe o perioada de la 1 la 3 luni cu 5 - 10 %

Cred ca exista o divergenta de opinie.
Dau un ex. practic : reducerea salariului de baza cu 10% pentru 3 luni, inseamna ca salariatul X, avand salariul de incadrare 1.000 lei, realizeaza in cele 3 luni un salariu de 900 lei. Aceasta micsorare a salariului realizat, nu se trece in carnetul de munca! Decizia se pune la dosarul de personal al salariatului si atat.
Salariul de baza este una, iar salariul realizat este alta.
Sanctiunea se refera la reducerea salariului de baza ... adica angajatul pe o perioada de maxim 3 luni va avea un salariu de baza diminuat cu maximum 10 %.
elis a scris:

Salariul de baza este una, iar salariul realizat este alta.
Sanctiunea se refera la reducerea salariului de baza ... adica angajatul pe o perioada de maxim 3 luni va avea un salariu de baza diminuat cu maximum 10 %.

Acum am inteles. inseamna ca eu am procedat gresit pana acum. =D>