Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abatere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abatere disciplinara

Cand codul muncii prevede:
"Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici."
Daca un salariat a incalcat o prevedere din contractul individual de munca care nu are legatura cu disciplina, conduita sa in munca, poate fi sanctionat disciplinar (exemplu nu a intocmit fisele de pontaj la timp)?
Referatul de sesizare nu se intocmeste de catre salariat , ci de catre seful acestuia.

Procedura cercetarii disciplinare trebuie sa fie mentionata in Reg.Intern al angajatorului. In practica intalnita , am gasit angajatori care emit si a doua convocare intr-o astfel de situatie.

Lipsa de la serviciu este pontata cu absenta nemotivata.
freeelis a scris:

Referatul de sesizare nu se intocmeste de catre salariat , ci de catre seful acestuia.

Procedura cercetarii disciplinare trebuie sa fie mentionata in Reg.Intern al angajatorului. In practica intalnita , am gasit angajatori care emit si a doua convocare intr-o astfel de situatie.

Lipsa de la serviciu este pontata cu absenta nemotivata.

Mulțumesc mult pt informații. O singura corecție as vrea sa fac, când am zis despre referatul de sesizare m-am referit daca acesta se întocmește de angajator catre salariat si i se trimite si lui sau doar convocatorul?
I se va trimite doar convocarea.