Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TVA pt. tranzactii imobiliare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TVA pt. tranzactii imobiliare

Buna seara!
Ma puteti lamuri in legatura cu plata TVA pentru tranzactiile imobiliare? Matusa mea, pensionara, vinde un teren pe care il are de mai mult de 3 ani. Plateste TVA? Daca plateste, suma este de 19% din valoarea tranzactiei? Am citit intr-un articol ca acest TVA se ramburseaza persoanei. Este adevarat?
As vrea sa stiu de asemenea si ce impozit trebuie platit la aceasta tranzactie.
Va multumesc!
Am intrebat-o pe matusa mea si mi-a spus ca terenul apare ca "arabil" in extrasul de carte funciara. In acest caz nu este construibil si deci tranzactia nu este supusa platii TVA, nu?
Multumesc! O seara buna!
Corect. Mult succes!