Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpararea unui teren. Inscris sub semnatura privata. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpararea unui teren. Inscris sub semnatura privata. Hotarare care tine loc de act autentic

Potrivit NCC se poate incheia un contract de vanzare cumparare a unui teren printr-un inscris sub semnatura privata?

Vanzatorul este neproprietar ( in CF este inscris tatal acestuia ), adica vanzatorul a primit terenul cu titlu de zestre la casatorie, iar acum doreste sa vanda terenul unei persoane si sa incheie un contract de v-c printr-un inscris sub semnatura privata, semnat de asemenea si de doi martori.

Ulterior cumparatorul va putea sa solicite instantei sa pronunte o Hot. jud. pe baza careia cumparatorul sa-si intabuleze dreptul de proprietate in Cartea Funciara?

Multumesc.

Buna seara .
Daca nu este inscrisa in Cartea funciara vanzarea,produce efecte doar intre parti,nu si fata de tertii interesati.Pentru acestia din urma,aceasta vanzare,poate fi considerata nula,atata timp cat nu este incrisa in Cartea funciara .
Marius Bote .