Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere .
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere .

Buna ziua ! Pe 13.07.2012 mi sa suspendat carnetul de conducere pe 3 luni . Am mai avut suspendat permisul in luna Decembrie-Ianuarie . Dupa ce astept sa expire dovada pot sa dau testul pentru reducerea suspendarii la 30 de zile ? Cum procedez ? Multumesc frumos !
HG1391/2006
Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.
Mi s,a oprit permisul pt neacordare de prioritate după ce am plecat de la stop. După 4 luni mi.a venit acasa raspuns că s,a clasat procesul. Nu a fost nimeni lovit doar că celălat sofer a mers la spital. Dacă mi s,a oprit permisul de atunci adica de 4 luni acum după hotărârea procurorului de clasare trebuie să mi.l suspende și să plătesc amenda. Mentionez ca in aceasta perioada am avut dovada multumesc
3 luni va suspenda.

Deiu85 a scris:

Mi s,a oprit permisul pt neacordare de prioritate după ce am plecat de la stop. După 4 luni mi.a venit acasa raspuns că s,a clasat procesul. Nu a fost nimeni lovit doar că celălat sofer a mers la spital. Dacă mi s,a oprit permisul de atunci adica de 4 luni acum după hotărârea procurorului de clasare trebuie să mi.l suspende și să plătesc amenda. Mentionez ca in aceasta perioada am avut dovada multumesc

Trebuie să aștept cele 20 de zile de recurs de la procuror sau suspendarea pe 90 de zile se aplica din momentul primirii răspunsului de la procuror că s,a clasat procesul. Exista probabilitatea ca cel ce m.a lovit desi nu a depus nici un act de îngrijiri medicale că în aceste 20 de zile sa mai depună ceva? Multumesc