avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... control itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

control itm

Am o nelamurire cu privire la urmatoarele :
am avut control si inspectorul mi-a lasat ca masaura ca c.i.m vechi care au fost incheiate pina in aparitia ordin 1616 /02.06.2011 trebuie modificate acum cu un act aditional la c.i.m.
Nu prea inteleg dupa cum vad la forum legea nu se aplica retroactiv ,e valabil numai acelor care e incheiat dupa aparitia ord.ment mai sus.

Daca trebuie facut atunci cu ce data intra in vigoare?

Multumesc mult

Cel mai recent răspuns: olden , utilizator 13:38, 19 Iulie 2012
in contractul de munca sunt mentionate zilele pentru preaviz daca nu ati facut act aditional de prelungire normal ca respectati contractul de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte aditionale norme codul muncii handaricimarin handaricimarin pentru o societate cu 400 de salariati,in loc sa fac acte aditionale pt.a-i instiinta de modificarile noul Cod al Muncii,este legal sa fac o decizie colectiva ... (vezi toată discuția)
Ordin nr 1616 din 02.06.2011 consela consela ORDIN 1616/2011 In conditiile aplicarii ordinului 1616/02.06.2011 publicat in Monitorul Oficial partea I nr 415 din 14.06.2011 la contractele de munca ... (vezi toată discuția)
Contracte individuale de munca vali_minea vali_minea Buna ziua Spuneti-mi va rog daca incepand cu 01.08.2011 trebuie sa modificam contractele de munca deja existente conform celor prevazute de Ordinul ... (vezi toată discuția)