Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 30 noiembrie - zi libera pentru angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

30 noiembrie - zi libera pentru angajati

In Monitorul Oficial Partea I nr. 509/2012 a fost publicata Legea 147/2012 pentru modificarea art. 139 alin 1 (zilele de sarbatoare legala) din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii. Lege nr. 147/2012.

Astfel, se stabileste o noua zi de sarbatoare legala: 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei.

Textul legii :
[ link extern ] #
freeelis a scris:

Daca in Reg.Intern ati avut trecute zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza pana la data adoptarii legii care a declarat data de 30 noimebrie ca zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza, atunci consideratia ITM-ului are baza legale in ceea ce priveste modificarea Reg.Intern in acest sens.

ªi actul adiţional trebuie să ia la cunoştinţă şi salariaţii pe bază de semnătură?

@freeelis

In pagina 1 a discutiei ati spus ca nu este nevoie sa se faca act aditional pentru asa ceva...

De ce spuneti ca ITM are baza legala in privinta modificarii RI?
Modificarile la Reg.Intern se aduc la cunostinta salariatilor ...

p.s.
@vindictive
daca ati citit bine cele doua postari si mesajele la care am raspuns si cum am raspuns, atunci poate ati intelege ...daca tot urmariti ceea ce postez , atunci luati toate cele peste 46600 de mesaje scrise in aceasta Sectiune si vedeti de unde reiese baza legala ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Modificarile la Reg.Intern se aduc la cunostinta salariatilor ...

p.s.
@vindictive
daca ati citit bine cele doua postari si mesajele la care am raspuns si cum am raspuns, atunci poate ati intelege ...daca tot urmariti ceea ce postez , atunci luati toate cele peste 46600 de mesaje scrise in aceasta Sectiune si vedeti de unde reiese baza legala ...

Vă mulţumesc!