avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... Estimam cat o sa fie cursul leu euro in septembrie ...
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

Estimam cat o sa fie cursul leu euro in septembrie 2009?

Piata abunda de tot felul de estimari cu privire la locul pe care l-ar putea avea leul in 2009. Unii spun ca am putea ajunge la un curs de 4,7, altii ca e probabila o revenire a cursului, in a doua jumatate a anului, spre valori de 4 - 4,1.

Ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: badguygoodguy , utilizator 12:40, 29 Decembrie 2009
De cand RON-ul se tranzactioneaza pe piata forex nimeni nu mai poate face ce doreste cu..., cursul. Asa ca nu mai conteaza ce-si doresc unii si altii , indiferent despre cine ar fi vorba.. Piata-si va spune cuvantul. O banca centrala poate incerca numai sa ajute moneda , poate si reusi s-o faca dar numai pe o perioada extrem de scurta de timp. A te pune contra pietei e sinucidere curata si asta cred ca o stiu extrem de bine cei ce vor incerca intr-un fel sau altul sa influenteze cursul unei monede. Intr-un timp extrem de scurt cativa baieti cu bani pot sa-l lase pe dl. Isarescu in chiloti.:D
Mmmda...
@freeelis a zis: 4 - 4,2
Diana Persa a zis: 4,2 lei (+/- 3%) / euro...

La 1 Sept = 4,2229 lei; 10 Sept = 4,2495; 18 Sept = 4,26; 25 Sept = 4,2046; 30 Sept = 4,1981 lei
Ultima modificare: Joi, 26 Noiembrie 2009
trope_doi, utilizator
E greu de estimat.
Cine poate estima ar castiga la FOREX. Piata moneta e una incerta... altfel nimeni nu ar mai juca pe FOREX,nu?
Daca s-ar sti ca pretul creste ar fi doar doritori sa cumpere pe FOREX si nimeni sa nu vanda :)
merlyn a scris:

De cand RON-ul se tranzactioneaza pe piata forex nimeni nu mai poate face ce doreste cu..., cursul. Asa ca nu mai conteaza ce-si doresc unii si altii , indiferent despre cine ar fi vorba.. Piata-si va spune cuvantul. O banca centrala poate incerca numai sa ajute moneda , poate si reusi s-o faca dar numai pe o perioada extrem de scurta de timp. A te pune contra pietei e sinucidere curata si asta cred ca o stiu extrem de bine cei ce vor incerca intr-un fel sau altul sa influenteze cursul unei monede. Intr-un timp extrem de scurt cativa baieti cu bani pot sa-l lase pe dl. Isarescu in chiloti.:D



Cred ca exagerezi ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cresterea monedei europene nefis nefis buna ziua va rog daca puteti sa-mi spuneti parerea dvs ,daca moneda europeana va creste in raport cu leul in situatia in care guvernul este nevoit sa creasca ... (vezi toată discuția)
Francii elvetieni - credite cu probleme negulescucamelia negulescucamelia In 2007 am obtinut un credit in valoare de 25.000 de franci elvetieni fara ipoteca . La acea vreme, rata ce-mi revenea lunar echivala cu aproximativ 8 milioane ... (vezi toată discuția)
Credit ron in derulare la momentul trecerii la moneda unica europeana storm85 storm85 Ce se va intampla cu creditele in lei cand vom trece la euro in conditiile in care ne aflam sub perioada contractuala si nu dorim sa semnam un act aditional ... (vezi toată discuția)