Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... Estimam cat o sa fie cursul leu euro in septembrie ...
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

Estimam cat o sa fie cursul leu euro in septembrie 2009?

Piata abunda de tot felul de estimari cu privire la locul pe care l-ar putea avea leul in 2009. Unii spun ca am putea ajunge la un curs de 4,7, altii ca e probabila o revenire a cursului, in a doua jumatate a anului, spre valori de 4 - 4,1.

Ce parere aveti?
De cand RON-ul se tranzactioneaza pe piata forex nimeni nu mai poate face ce doreste cu..., cursul. Asa ca nu mai conteaza ce-si doresc unii si altii , indiferent despre cine ar fi vorba.. Piata-si va spune cuvantul. O banca centrala poate incerca numai sa ajute moneda , poate si reusi s-o faca dar numai pe o perioada extrem de scurta de timp. A te pune contra pietei e sinucidere curata si asta cred ca o stiu extrem de bine cei ce vor incerca intr-un fel sau altul sa influenteze cursul unei monede. Intr-un timp extrem de scurt cativa baieti cu bani pot sa-l lase pe dl. Isarescu in chiloti.:D
Mmmda...
@freeelis a zis: 4 - 4,2
Diana Persa a zis: 4,2 lei (+/- 3%) / euro...

La 1 Sept = 4,2229 lei; 10 Sept = 4,2495; 18 Sept = 4,26; 25 Sept = 4,2046; 30 Sept = 4,1981 lei
trope_doi, utilizator
E greu de estimat.
Cine poate estima ar castiga la FOREX. Piata moneta e una incerta... altfel nimeni nu ar mai juca pe FOREX,nu?
Daca s-ar sti ca pretul creste ar fi doar doritori sa cumpere pe FOREX si nimeni sa nu vanda :)
merlyn a scris:

De cand RON-ul se tranzactioneaza pe piata forex nimeni nu mai poate face ce doreste cu..., cursul. Asa ca nu mai conteaza ce-si doresc unii si altii , indiferent despre cine ar fi vorba.. Piata-si va spune cuvantul. O banca centrala poate incerca numai sa ajute moneda , poate si reusi s-o faca dar numai pe o perioada extrem de scurta de timp. A te pune contra pietei e sinucidere curata si asta cred ca o stiu extrem de bine cei ce vor incerca intr-un fel sau altul sa influenteze cursul unei monede. Intr-un timp extrem de scurt cativa baieti cu bani pot sa-l lase pe dl. Isarescu in chiloti.:D

Cred ca exagerezi ...