Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional la cim-penalizari salariale;dezinformare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional la cim-penalizari salariale;dezinformare la recrutare

I . In firma la care lucrez se incheie odata cu CIM si Act aditinal ce prevede drepturile banesti.
1. Acest act adidional poarta acelasi nr. de inregistrare cu CIM ?
2. Actul aditional trebuie inregistrat la ITM odata cu CIM -sub acelasi nr. de inregistrare?
3. CIM prevede salariul de baza negociat. Actul aditional face referire la indeplinirea planului si infunctie de acestea se dau drepturile salariale- in acest caz daca actul aditional nu prezinta viza ITM este valabil?
4. Care sunt drepturile salariale in acest caz - cele stabilite in CIM si vizat de ITM sau cele din Actul aditional semnat doar de parti la data angajarii si fara viza ITM ?
Au fost cazuri in care calculul salariului lunar brut a fost mai mic decat cel negociat in CIM, si s-a diminuat conf. actului aditional. Fluturasii de salariu nu poarta nici o penalizare- este trecut venitul brut de incadrare si apoi venitul brut realizat, fara nici o justificare ( exista intradevar un prim fluturas care arata modul in care s-a facut diminuarea, insa fluturasul final nu poarta aceasta explicatie...sper ca am explicat bine - sunt doi fluturasi -unul numit " brut"si unul care poarta "netul " de incasat...fara explicatii). deducerile finale catre stat se fac din acest venit brut realizat.
Intrebarea este - daca pe cartea de munca este trecut salariul negociat din CIM , care sunt efectele in acest caz asupra CAS ? - Este OK ASA ?

O alta problema majora!
Recrutarea pe un job s-a facut in urma unui anunt...OK....Anuntul cerea STUDII SUPERIOARE !
Fisa postului - a fost data angajatului odata cu semnarea contractului CIM - NU a fost prezentata angajatului inaintea semnarii ofertei de angajare....NEGOCIERII
La citirea ( ulterioara de catre angajat ) a fisei de post se constata ca ....cerintele postului sunt: "- studii medii; studii superioare constituie avantaj".
Salar minim brut in acest caz , care este?
Plata se face dupa studii medii...conf.fisei de post -cerinta este de studii medii ( atunci studiile superioare trecute ca avantaj...CE AVANTAJ AU? )
1. Se considera dezinformare ?

Multumesc pentru rabdare si anticipat pentru raspuns.
Sincer - am incercat sa gasesc raspuns la aceste intrebari in Codul Munciii...nu ma pricep...sa interpretez legea ...din p.d.v.d. al unui avocat !
O zi buna.

Orice act aditional se intregistreaza la ITM. Doar dupa ce este inregistrat la ITM poate produce efecte (legal). Din ceea ce spuneti se pare ca acest act este nelegal, de vreme ce duce la diminuarea drepturilor salariale. Sub nici o forma, prevederile actului aditional nu trebuie sa duca la diminuarea drepturilor salariale negociate.

In ceea ce priveste cealalta problema , a dezinformarii...este deja o practica a angajatorilor sa solicite studii superioare pentru ocuparea unor posturi care nu necesita legal asemenea pregatire. In acest sens ei vor avea oameni pregatiti, dar nu vor fi obligati sa le achite si salariile stabilite prin lege pentru cei cu studii superioare.
Rodica Ciobanu, Avocat
Nu orice act aditional se inregistreaza la ITM, ci doar cele care vizeaza executarea, suspendarea, modificarea şi încetarea contractelor individuale de munca Acestea se depun la ITM în termen de 5 zile de la perfectarea acestora.
Actele aditionale isi produc efecte de la data realizarii acordului de vointa al celor doua parti si nu de la data inregistrarii la ITM.

CAS-ul se plateste la salariul de baza realizat.
OK. Asta am inteles...dar in cazul mai sus expus care este rolul actului aditional ?
Ce aplicare are acesta in cazul de fata...care este statutul juridic al sau?
Nu mi-ati raspuns la intrebari....ceee ce ati spus dvs. am citit si eu in lege...asi fi dorit o interpretare a legii pentru situatia data mai sus.
Si in cazul dezinformarii...?..exista o cale de atac a acestei proceduri?

Multumesc.
Insist pentru un raspuns corect pentru ca sunt in situatia de a apara drepturile colegilor mei ( sunt colegii mei -chiar daca ii conduc) !
O zi buna.
yasmina0506 a scris:

OK. Asta am inteles...dar in cazul mai sus expus care este rolul actului aditional ?
Ce aplicare are acesta in cazul de fata...care este statutul juridic al sau?
Nu mi-ati raspuns la intrebari....ceee ce ati spus dvs. am citit si eu in lege...asi fi dorit o interpretare a legii pentru situatia data mai sus.
Si in cazul dezinformarii...?..exista o cale de atac a acestei proceduri?

Multumesc.
Insist pentru un raspuns corect pentru ca sunt in situatia de a apara drepturile colegilor mei ( sunt colegii mei -chiar daca ii conduc) !
O zi buna.

Actul aditional la c.i.m. modifica o clauza care a fost inserata in cuprinsul contrcatului.
Nu stiu cum se procedeaza la unele ITM-uri, dar la Bucuresti actele aditionale depuse la ITM nu li se dau numere de inregistrare ci doar au parafa inspectorului ITM si data depunerii.
Daca ati citi legea atunci de ce ati mai pus intrebarea " Actul aditional trebuie inregistrat la ITM odata cu CIM -sub acelasi nr. de inregistrare?" :-/
3. CIM prevede salariul de baza negociat. Actul aditional face referire la indeplinirea planului si infunctie de acestea se dau drepturile salariale- in acest caz daca actul aditional nu prezinta viza ITM este valabil?
Da, actul aditional isi produce efecte de la data semnarii lui de catre ambele parti - salariat si angajator. Valabilitatea lui nu este dta de viza ITM-ului.
4. Care sunt drepturile salariale in acest caz - cele stabilite in CIM si vizat de ITM sau cele din Actul aditional semnat doar de parti la data angajarii si fara viza ITM ?
Intrucat afost semnat acesl act aditional, drepturile salariale sunt acordate potrivit celor mentionate in Actul aditional la c.i.m.

Referitor la dezinformare , va pot spune ca potrivit art.998 C.civ. , orice faptă a omului, care cauzează altuia prejudiciu, obligă pe acela din a cărui greşeală s-a ocazionat, a-l repara”. În completare, prin art. 999 C. civ. se precizează că „omul este responsabil nu numai pentru prejudiciul ce a cauzat prin fapta sa, dar şi de acela ce a cauzat prin neglijenţa sau imprudenţa sa”.
Buna seara,
Multumesc pentru raspuns...aseara am trimis un mesaj catre dvs, dupa ce am primit raspunsul...cred ca nu ati reusit sa-l cititi...chiar asteptam unele clarificari de la dvs...
Astazi am primit raspuns la aceeasi problema expusa de mine de la un coleg de al dvs.....un raspuns total diferit....
Sunt CONFUZA.....ce nu intelegeam inainte...acum sunt ZERO....nu stiu cum sa abordez problema....
va rog ajutati-ma sa inteleg....
O seara buna va doresc....si astept cu nerabdare un raspuns de la dvs.....
Multumesc.