avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot beneficia la dreptul de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot beneficia la dreptul de pensie

Tatal meu este nascut pe 05.01.1952,are perioada contributiva 23 ani,10 luni si 13 zile,perioada necontributiva(stagiul militar) 1 an,4 luni si 2 zile,deci un stagiu de cotizare de 25 ani,2 luni si 15 zile.In perioada cat a lucrat,conform adeverintei, are 20 de ani si 10 luni grupa II, ii da dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni din varsta standard de pensionare de 65 de ani adica la 60 de ani si 6 luni,mai concret la 05.07.2012.
Poate depune dosarul de pensionare pentru pensie la limita de varsta chiar daca nu indeplineste conditia stagiului complet de cotizare de 35 ani sau poate beneficia de pensie anticipata sau anticipat partiala?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:54, 20 August 2012
ART. 55/ Legea pensiei
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:

Deci, nu poate neavand stagiul complet de 35 de ani
Pensie lim varsta = 05.01.2017
1. Pentru un barbat nascut in 1952 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare est6e de 15 ani.

2. Pentru cei 20 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (65 - 4/6 = 60/6);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani (23/10 + 5/0 = 28/10)

3. - Pentru ca nu are stagiul complet de cotizare (28/10 fata de 35/0) nu poate beneficia de reducerea varstei standard de pensionare si nici de pensie anicipata partiala.
- Perioada stagiului militar este perioada necontributiva la pensie, este asimilata stagiului de cotizare la pensie si se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.

4. Asadar deocamdata poate solicita numai pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in ianuarie 2017.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre pensie vladnicolae1955 vladnicolae1955 am lucrat 19 grupa 2,alte servicii 10 ani,3ani scoala militara,cind pot iesi la pensie? nascut 11.11.1955. (vezi toată discuția)
Calcul varsta de pensionare asandulescu asandulescu Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care ar fi varsta la care pot sa ma pensionez tinand cont de Legea 380/24.12.2013 referitor la grupa 1 de munca.Datele mele ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii pentru limita de varsta ionelgadiuta ionelgadiuta Pentru un barbat nascut in iunie 1957, angajat in septembrie 1982, care lucreaza si in prezent si are 8 ani de munca in grupa I , 10 ani de munca in grupa a ... (vezi toată discuția)