Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA neplatitor de tva cu RO
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

neplatitor de tva cu RO

Firma platitor de tva care lunar face achizitii de bunuri si servicii din UE , doreste sa nu mai fie platitor de TVA deoarece cifra de afacere este sub plafon
Care ar fi procedura de iesire ? se pastreaza inregistrarea in registrul op.intracominitar ? in antetul facturii , notei de comanda se mai pastreaza RO
Cf art 158.2, alin 10, lic c, se anuleaza din oficiu inreg in ROI persoanele inreg in scopuri de tva cf art 153 si 153.1 care solicita anularea inreg in scopuri de tva. Adica in momentul in care solicitati anularea inreg in scopuri de tva va fi anulata si inreg in ROI.

Achizitii intracomunitare se pot face fara a fi nevoie de nici o inregistrare (nici ca platitor de tva nici in ROI) pina la plafonul de 10000 euro. Factura primita va fi cu tva-ul din tara furnizorului, cumparatorul achitind tva catre furnizorul sau. Art 126, alin 4

Pentru achizitii intracomunitare peste 10000 euro, o persoana impozabila trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva cf art 153.1, ceea ce nu inseamna ca devine platitor de tva pt intreaga activitate, ci numai pt acele achizitii intracomunitare (art 153.1, alin 1, lit a). In acest caz se primeste inca un CUI, diferit de cel al societatii.Trebuie facuta si inreg in ROI.
Factura de achizitie va fi fara tva, daca se comunica acest CUI inregistrat in scopuri de tva cf art 153.1 si validat pt operatiuni intracomunitare prin inreg in ROI.
Cumparatorul plateste tva-ul prin depunerea decontului 301 (art 156.3, alin 1, lit a). Se depune si declaratia 390.

multumesc de raspuns !
acest 10000 euro se refera si la prestatii servicii intracomunitar , sau numai la achiz. de bunuri
Numai la achizitii de bunuri.

Pentru prestatii efectuate/primite catre/de la prestatori din alt stat membru exista obligativitatea inreg in scopuri de tva cf art 153.1 si inscrierea in ROI. Dpv al tva functioneaza ca si pt achizitionarea de bunuri peste plafonul de 10000 euro din postarea mea initiala.