avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este obligatoriu ca la concedierea uni angajat pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este obligatoriu ca la concedierea uni angajat pe art.65 alin.1.?

Buna dimineata,
Va rog o alta intrebare; este obligatoriu ca angajatorul sa-i arate angajatului o lista cu locurile libere dein banca in urma concedierii pe art.65.alin.1 ( fara vina salariatului) din Codul Muncii?
Mie nu mi-a fost aratata aceasta lista si ulterior am aflat ca in perioada preavizului meu banca cautat pe diverse site-uri de jobu-uri oameni pentru aceeasi functie avuta de mine?
Daca da, imi puteti indica si unde anume sa citesc, poate norme europene?
Multumesc inca o data.
Cel mai recent răspuns: iosif.kramar , utilizator 20:16, 15 Octombrie 2012
Duoa concediere, angajtorul nu mai are nicio obligatie fata de fostul salariat in privinta anuntarii unui post vacant.
Am inteles. Inca o data multumesc frumos si numai de bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de concediere lalar lalar In conditiile concedierii din motive care nu tin de persoana salariatului, respectiv desfiintarea postului, este obligat angajatorul sa comunice in decizia de ... (vezi toată discuția)
Concediere individuala alinadobre alinadobre Atunci cand un salariat este concediat, conf art. 65, al. 1 (desfiintare post), trebuie mentionat in preaviz/decizia de concediere ca in societate este vacant ... (vezi toată discuția)
Incetare cmi art 61 lit.c, este nevoie de termen de preaviz de 20 zile? sorina1965 sorina1965 B-)Buna seara, o salariata imi aduce pe data de 03.09.2014 Decizie medicala de capacitate de munca grad 3 cu diagnostic- tulburare anxios depresiva,epilepsie ... (vezi toată discuția)